Igor neblázni

Autor: Janka Cigániková | 13.2.2020 o 16:48 | (upravené 13.2.2020 o 17:17) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  8356x

Mám rada Igora Matoviča, mám rada Oľano a myslím si, že percentá, ktoré im predpovedajú prieskumy sú zaslúžené. Ale...

V politike existujú dva spôsoby riešenia problémov. Ten jednoduchší je vymyslieť nejaké atraktívne, ale čiastkové opatrenie, ktoré síce dobre znie, ale problém skutočne nevyrieši. Druhá možnosť je prísť s komplexným a účinným riešením, ktoré je však väčšinou nudné a nie vždy populárne. Najväčšou silou, ale zároveň aj prekliatím SaS je, že my ideme vždy tou druhou cestou.

Skvelým príkladom je reforma zdravotníctva a konkrétne riešenie dlhých čakacích listín na zákroky. Igor Matovič prišiel s nápadom operovať všetkých onkologických pacientov do 14 dní. Inak, prečo nie hneď do 7? Alebo rovno do 3 dní? Na prvý pohľad to znie veľmi dobre, neviem si predstaviť nikoho, kto by hlasoval proti. Akurát je to príklad až cynického populizmu a úplne mimo skutočných problémov pacientov v slovenskom zdravotníctve.

Prečo  cynický populizmus?

Hneď na úvod poviem, že aj náš zdravotnícky program v bode 14 hovorí, že: “Po prekročení čakacej doby uvedenej v nároku bude poisťovňa povinná uhradiť plnú cenu liečby kdekoľvek v EU.” S touto časťou teda nemáme žiadny problém, lebo je  v našom programe už vyše 3 roky. Teraz však prichádza veľké ALE.

V prvom rade je nutné povedať, že aj dnes sa akútne onkologické stavy operujú hneď, ak je to potrebné tak aj v priebehu hodín. Problémom je skôr čas na ceste medzi všeobecným lekárom, špecialistom a nemocnicou, kým sa vôbec pacient diagnostikuje.

Jednym pridáš viac ako treba, iným bude fatálne chýbať

Operácia do 14 dní plošne pre všetkých onkopacientov (napr. aj pre tých s nezhubným ochorením, čo s leukemikmi?) teda nerieši hlavný problém a nemuselo by sa vo všetkých prípadoch stihnúť z dôvodu, že treba urobiť predoperačné vyšetrenia, pacient nemusí byt v stave vhodnom na operáciu, bude treba viac lekárov aj operačných sál. To by malo za následok, že sa termín nestihne a že poisťovne by museli z odvodov ľudí platiť drahú liečbu v zahraničí. 

Ak sa to preženie, tieto prostriedky budú potom chýbať pacientom inde, kde sa nedostanú k vyšetreniu alebo k lieku, lebo na to nebudú peniaze. Na takúto povrchnosť, aj keď dobre mienenú, v konečnom dôsledku doplatia samotní poistenci a celý zdravotný systém. 

Ako vyriešiť problém s čakačkami naozaj?

V prvom rade je nepochopiteľné, prečo sa OĽANO zameriava iba na onkologických pacientov. Ostatní pacienti s inými diagnózami sú už nedôležití a môžu čakať mesiace na operáciu? Prečo len onkopacienti majú právo na zahraničnú liečbu a nie napríklad ľudia s chorým srdcom?

V SaS máme pripravenú komplexnú reformu zdravotníctva, ktorá problém s dlhými čakacími listinami rieši komplexne a hlavne účinne pre všetkých:

1. V prvom rade zadefinujeme rovnaký nárok na zdravotnú starostlivosť pre každého pacienta bez rozdielu v príjmoch či známostiach. Hradený bude úplne alebo čiastočne z verejného zdravotného poistenia. Žiadne zvýhodňovanie a bude jasné, na čo má každý pacient právo.  Tento nárok bude v sebe obsahovať aj maximálne čakacie doby, či dojazdové časy pre jednotlivé druhy výkonov.

2. Dokončíme štandardné záväzné diagnostické a terapeutické postupy, pričom využijeme zahraničné a doteraz vytvorené guidelines do maximálnej možnej miery. V týchto postupoch bude tiež jasne napísané, ako je to s časovou dostupnosťou.

3. Zdravotná poisťovňa bude povinná zabezpečiť dostatok poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, aby bola dodržaná čakacia lehota stanovená v nároku.  Dostatok lekárov na území SR v danej špecializácii budeme sledovať cez mapu dostupnosti lekárov.

4. Po prekročení čakacej doby uvedenej v nároku bude poisťovňa povinná uhradiť plnú cenu liečby kdekoľvek v EÚ.

Rozumiem Igorovi Matovičovi

Ale namiesto prázdnych rečí treba nastaviť systém tak, aby fungoval pre všetkých, vo všetkých fázach a aby bol za celý proces niekto zodpovedný. Inak dosiahneme len prehĺbenie problémov a frustráciu. Podľa nás má mať každá diagnóza svoje termíny, niektorá dlhšie, niektorá kratšie, podľa medicínskej opodstatnenosti. No ani jedna nemá byť uprednostnená na úkor ostatných.

Rovnaká anketa trochu inak

O tom, ako nevyzreté je podmieňovať vyslovene škodlivými opatreniami vznik vlády, nemusím ani hovoriť. Stačí, ak by sme aj my v SaS urobili anketu, ktorú vymyslel môj kolega Peťo Cmorej:

1. Súhlasíte s tým, aby bola zavedená hmotná zodpovednosť politikov?

- Nie, lebo už je. Stačí dodržiavať zákony a dať na správne miesta čestných ľudí. Richard ti to už vysvetlil Igor.

- Áno, raz nestačí, treba to zdupľovať.

 

2. Súhlasíte s tým, aby zdravotná poisťovňa musela pacientovi s podozrením na nádorové ochorenie zabezpečiť operáciu do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom? Inak preplatí operáciu v ľubovoľnej krajine v EÚ.

- Nie, chceme aby poisťovne dodržiavali čakacie lehoty pre všetky operácie, inak zaplatia zákrok v zahraničí.

- Áno, aj keby mu zdravú nohu nakoniec operovali.

 

3. Súhlasíte s tým, aby štát poskytoval študentkám a pracujúcim matkám tehotenský príspevok vo výške 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva?

- Nie, radšej slušnú materskú celé tri roky a aj pre 20 tisíc žien ročne, ktoré dnes materskú nedostanú (SaS - Odvoddový bonus)

- Áno, 6 rôznych dávok v materstve nestačí, vymyslime siedmu. Čím viac dávok, tým viac Adidas!

 

4. Súhlasíte s tým, aby každý, kto sa zúčastní parlamentných volieb, získal 10% zľavu zo všetkých poplatkov štátu?

- Nie, postačí mi deň dovolenky navyše ako navrhuje SaS.

- Áno, ale iba keď bude moja účasť zaznamenaná v čipe na tele, inak bude stáť taký informačný systém zase miliardu.

...

a končiť by sa to mohlo bonusovou otázkou:

Súhlasíte s tým, aby Igor Matovič ohrozoval zmenu na Slovensku netransparentnou anketou, ktorú kladie ako podmienku svojím budúcim koaličným partnerom?

- Áno

- Nie

Poďme sa rozprávať a dohodnúť, nie vydierať nedomyslenými, aj keď dobre mienenými opatreniami. Igor neblázni.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU a na Instagrame TU. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič oznámil 101 nových prípadov nákazy

Oznámili opatrenia na pomoc veľkým firmám.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Teraz by sa nám hodila koruna

Kto zastaví odhodlanie premiéra zlikvidovať ekonomiku?

Cynická obluda

Epidémia kolónavírusu

Koľko času ste už zabili počas tejto karantény a koľko času ste zabili dnes na cestách? Porovnajte si.


Už ste čítali?