reklama

Toto Fico vašej babke nepovedal

Je len málo vecí, ktoré sú v zdravotníctve tak nepopulárne ako poplatky. Každý politik, ktorý by sa opovážil túto tému otvárať, si môže byť istý nevôľou voličov a lacnými útokmi populistických politických oponentov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Posledný, kto mal odvahu poplatky zaviesť, bol minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Cieľom tohto kroku bolo znížiť návštevnosť ambulancií, ktorá je u nás jedna z najvyšších v rámci krajín OECD. Napriek tomu, že sa svoj cieľ napĺňali, „Zajacove dvadsaťkorunáčky“ sa používajú ako odstrašujúci príklad dodnes. Pritom samotní kritici zavádzajú poplatky násobne vyššie. Za ošetrenie v doplnkových ordinačných hodinách si vďaka Smeru dnes zaplatíte až do 30 eur, za vyšetrenie na urgente do 10 eur a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo Fico babičkám nepovedal

Neexistuje na svete tak bohatá krajina, aby dokázala zaplatiť všetkým všetko. Je ale mnoho krajín, ktoré zaplatia základnú úroveň starostlivosti zo zdravotných odvodov každému rovnako (tzv. základný nárok pacienta, štandard) a to, na čo už verejný rozpočet nestačí, si platia ľudia sami (nadštandard). Buď sa spoliehajú na priame platby, alebo si (väčšinou) platia pripoistenie. Tieto zdroje sú potom prínosom pre celý sektor. Aj pre tých, ktorí si platia len základnú poistku.

Áno znelo to ľúbivo, keď Fico rozprával o tom, že babičky v ambulanciách nebude nikto predbiehať na objednaný termín len preto, lebo má viac peňazí. Ale zabudol im povedať, že tie peniaze, ktoré títo ľudia v ambulanciách dobrovoľne nechávali, budú v zdravotníctve chýbať... aj tým babičkám. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navyše, ľudia sa objednávajú často preto, lebo nechcú (alebo si nemôžu dovoliť) vymeškať celý deň zo zamestnania kvôli nejakému banálnemu vyšetreniu, či kontrole. Alebo sa ponáhľajú domov, napríklad za svojimi deťmi, ktoré nechcú do ambulancií plných bacilov vodiť so sebou. Stačilo pritom len vyhradiť hodiny pre objednaných pacientov, vylepiť ich na dvere ambulancie a aj babičky vedeli, kedy chodiť nemajú. Tak ako to bolo za toho ,,zlého“ Zajaca. Zakázať všetkým chcieť niečo viac a lekárom zakázať poskytovať akékoľvek nadštandardné služby s odôvodnením, že ak si to nemôže dovoliť každý, nebude to mať nikto, je proste celé zle a nefunguje to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Málo muziky za málo peňazí
Na začiatku každej debaty o poplatkoch si treba povedať pár čísiel. Slovensko dáva na zdravotníctvo výrazne menej než je priemer EÚ, niečo vyše jedno percento HDP. Aby sme sa dostali na úroveň priemeru európskych krajín potrebovali by sme podľa dát OECD do zdravotníctva naliať ďalších 1,2 miliardy EUR z rozpočtu, čo je pri súčasných podmienkach takmer nepredstaviteľné. Stačí sa pozrieť na to, ako Ministerstvo financií odmietavo reaguje na nutnosť dofinancovať zdravotníctvo v súčasnosti. A to sa bavíme o približne 100 miliónoch EUR.

Zároveň si treba uvedomiť, že za vynaložené prostriedky na zdravotníctvo nedostávame adekvátnu kvalitu. Nedávno zverejnil INESS rebríček kvality zdravotných systémov na základe ich efektivity a neprekvapivo sme skončili tretí. Odzadu. Problém teda nie je len málo prostriedkov v systéme, ale aj to, že aj to málo vyplytváme neefektívne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za kvalitu si treba priplatiť
Teraz každý očakáva, že poviem, že by sa mali opäť zaviesť poplatky za vyšetrenia či návštevu lekára. Žiaľ, nič netreba zavádzať, pacienti tieto peniaze platia už dnes. Vo forme všelijakých poplatkov, ktoré sa nachádzajú v sivej zóne. Nikto poriadne nevie za čo vlastne platí a neexistujú žiadne pravidlá pre ich výber. Ale aspoň sa vládni politici môžu tváriť, že zdravotníctvo je zadarmo. Možno pre nich.

Problém nie je v samotných platbách pacientov. Ale v tom, že pacienti nedostávajú za svoje peniaze žiadnu pridanú hodnotu. Ako som spomínala, vo vyspelých systémoch v zahraničí si ľudia doplácajú tiež. Ale nie vo forme obálok, aby sa vôbec dostali na operáciu, alebo drobných pozorností v snahe predbehnúť sa v čakárni, ale riadne vo forme pripoistenia. Systémy s touto formou pripoistenia vykazujú vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti a lepšie výsledky.

Nikto nezostane bez pomoci

Každý pacient by mal dostať možnosť doplatiť si akýsi balík navyše vo forme privátneho zdravotného pripoistenia. To by pokrývalo nadštandardné služby a manažment pacienta. Samozrejme, vyžaduje to najprv, aby sa stanovil „štandard“, teda všetko to, načo má pacient nárok úplne zadarmo bez doplatku.

Aj my v SaS sme ľudia, a veľmi dobre si uvedomujeme, že nie každý má na to, aby si platil príplatok za nadštandard. Preto vravíme, že zoznam toho, čo by obsahovalo základné verejné zdravotné poistenie, by mal pokrývať všetky tzv. prioritné diagnózy, teda základnú zdravotnú starostlivosť pri každej diagnóze a zaručiť jej dostupnosť. Neberme však možnosť doplatiť si za služby navyše tým, ktorí to chcú.

Aj keď to nebude populárne, je dôležité si uvedomiť, že ak chceme zvýšiť kvalitu nášho zdravotníctva, zadarmo to nebude. Keď si však uvedomíme, že už aj dnes si doplácame a nič za to nedostávame, je čas s tým niečo urobiť. Zároveň takéto platby vo forme pripoistenia zvyšujú tlak na lekárov a nemocnice, aby poskytovali skutočne kvalitnú liečbu. Lebo ak si za niečo riadne platíte, očakávate už služby na úrovni.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  1 585x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu