Toto nie je dobré. Pozrite sa, v čom sme tretí od konca

Autor: Janka Bittó Cigániková | 1.8.2019 o 20:18 | Karma článku: 3,11 | Prečítané:  1258x

Zdravotníctvo sa stalo arénou, v ktorej dominujú hádky a politika. Každá zo strán sa snaží vybojovať si pre seba čo najviac zo svojich požiadaviek a pritom všetkom sa stráca to kľúčové. 

Zdravie pacientov a kvalita poskytovanej liečby za čo najefektívnejšie vynaložené prostriedky. Pritom v tejto oblasti sme, bohužiaľ, takmer na chvoste v celej Európe.

Tretí, žiaľ od konca
Ukázal to najnovší rebríček tzv. Zdravie za peniaze, ktorý zostavil na základe dostupných dát inštitút INESS. Viac ako 5 miliárd eur dávame ročne do nášho zdravotníctva, napriek tomu sme v rámci indexu na úplnom chvoste. Z 26 štátov sme tretí od konca, v žiadnom z 23 ukazovateľov hodnotenia sme neexcelovali.

Tento rebríček teda ukazuje veľmi smutné vysvedčenie pre naše zdravotníctvo a presne to, na čo upozorňujeme už dlho. Finančné prostriedky v zdravotníctve je potrebné využívať efektívnejšie, žiaľ vedenie ministerstva nepočúva ani nás, ani analytikov. A takto to potom dopadne.

Platba za vyliečenie, nie za liečbu

Potrebujeme vyliečených pacientov, nie plné čakárne a nemocnice. Problémom je už samotné nastavenie systému. Dnes platíme nemocniciam či ambulantným lekárom za vykonané výkony. Teda, v podstate za hospitalizovaných pacientov alebo návštevy u lekára. Výsledkom je, že sme v týchto oblastiach na tom veľmi zle a Slováci patria k najdlhšie hospitalizovaným pacientom, užívajú nadpriemerne veľa liekov a najčastejšie navštevujú lekárov. Pritom, chodiť často k lekárovi či hltať veľa liekov ešte neznamená, že budeme vyliečení alebo dostávame správnu liečbu. Mali by sme namiesto toho tlačiť na to, aby nemocnice a ambulantný sektor boli platení podľa kvality poskytovanej liečby. Teda za skutočne vyliečených pacientov. Len vtedy sa môže rapídne zvýšiť efektivita nášho zdravotníctva a výsledky, ktoré v ňom dosahujeme.

Namiesto riešení hlava v piesku

Samozrejme rezort zdravotníctva sa hneď voči tejto správe ohradil s argumentom, že výstupy z danej analýzy sú z obdobia, v ktorom ešte neboli zavedené viaceré opatrenia. Vraj, ich efekt by sa mal ukázať až neskôr. Úprimne, tých pár zmien, z ktorých niektoré súčasnú situáciu len zhoršovali namiesto jej zlepšenia, určite veľa nezmení. Čo je najvtipnejšie, rezort spomenul medzi opatreniami na zlepšenie situácie aj stratifikáciu, ktorú vraj chcú čoskoro spustiť. Áno, presne tú, ktorú sami sabotujú a po roku ich sľubov, že už sa konečne rozbehne, skončila v patovej situácii ako ústavný zákon pripomínajúci skôr legislatívny paškvil.

Skrátka, situácia do ktorej nechal Smer dospieť zdravotníctvo je po 12 rokoch taká, že sme takmer najhorší v Európe. Je skutočne čas ľudí, ktorí toto spôsobili vymeniť. Už žiadne výhovorky, kozmetické zmeny a ukážková neschopnosť, toho sme si užili dosť a výsledky vidíme. SaS ponúka reálne a systémové riešenia, ktoré vznikli na základe diskusií so špičkovými odborníkmi a skúseností zo zahraničia.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?