Piati z desiatich ľudí zomierajú zbytočne a Fico vymýšľa, ako sa vyhnúť reforme

Autor: Janka Bittó Cigániková | 25.7.2019 o 14:58 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  3353x

Vo vyspelých krajinách sveta neexistuje žiadna, ktorá by míňala na zdravotníctvo tak veľa peňazí a zároveň mala také katastrofálne výsledky, ako Slovensko.

Hovorím o ľuďoch, ktorí umierajú doslova zbytočne. O tzv. odvrátiteľných úmrtiach, teda úmrtiach na diagnózy, ktoré dnes vieme liečiť. Na grafe nižšie, ktorý som si požičala z tohtoročnej správy o zdravotníctve v krajinách OECD môžete vidieť na dolnej horizontálnej osi výdavky krajín na zdravotníctvo a na bočnej vertikálnej tzv. odvrátiteľnú úmrtnosť.  Slovensko je tá oranžová bodka. Ako vidíte, podobné peniaze do zdravotníctva ako my dávajú ešte Češi (CZ), Gréci (EL) a Cyperčania (CY), ale sú na grafe nižšie, a teda im zomrie menej ľudí.

Existujú teda krajiny, ktoré míňajú viac, ale zomrie im menej ľudí. Existujú tiež krajiny, ktoré míňajú menej a zomrie im viac ľudí. A dokonca existujú krajiny, ktoré míňajú menej a zomrie im menej ľudí. Ale v krajinách OECD nenájdete žiadnu, kde tak veľa míňajú a zároveň im zbytočne umiera toľko ľudí.

Je to rukolapný výsledok vládnutia Smeru, ktorý má v rukách zdravotníctvo 12 rokov a týka sa každého z nás.  Zároveň to dokazuje, že riešením nie je míňať ešte viac peňazí, ale robiť reálne reformy. Presne tie, na ktoré zbabelý populistický Smer nemal nikdy odvahu. A nemá ju ani dnes, preto Fico robí všetko preto, aby sa reforma nespustila.

Čo je to tá stratifikácia

Po Nemecku máme najhustejšiu nemocničnú sieť v EU a zároveň dávame na pacienta podpriemerné zdroje. Efektivita týchto zdrojov je rovnako podpriemerná. Toto spôsobuje, že danú hustú sieť nevieme vybaviť ani personálom, ani technikou, vlastne ledva dokážeme udržať budovy pokope, pre pacienta sa teda stáva nebezpečná.

Ďalším mínusom je, že sa nám štiepia výkony a operácie. Je vedecky dokázané, že personál, ktorí vykonáva málo zákrokov a má menšiu prax, častejšie pochybí.

Cieľom reorganizácie nemocničnej siete je sústrediť špičkovú starostlivosť do centier excelentnosti, kde majú dostatočný personál a vybavenie. Ostatné oddelenia sa nezatvárajú, ale sústredí sa do nich dnes nedostatková následná a dlhodobá starostlivosť. Tým, že sa oddelenia špecializujú na konkrétne druhy výkonov, ktoré zbierajú zo širšieho okolia, získava personál potrebnú zručnosť každodennou rutinou. Presne ako vy, ak by ste hrali napr. tenis niekoľkokrát denne, budete ho hrať oveľa lepšie, ako keď si zahráte raz za týždeň.

Zníženie zbytočných úmrtní o tretinu

Výsledkom reformy nemocníc má byť zvýšenie dostupnosti urgentnej medicíny. Dnes sa do polhodiny autom k urgentu dostane 87% obyvateľstva, po reforme to bude 91% Slovákov. Nemocnice by sa mali rozdeliť do troch kategórií – do národných centier (3 - BA, KE a BB) sa máte dostať autom do troch hodín, do zariadenia druhého typu (10) do hodiny a  prvého typu (45) do polhodiny. Zariadenia prvého typu by mali prvotne slúžiť len na základné akútne výkony a stabilizáciu pacienta.

Hmatateľným výsledkom stratifikácie má byť zníženie opakovaných hospitalizácií a opakovaných operácií pacientov o polovicu a zníženie odvrátiteľnej úmrtnosti o 30% (!!!).

Prečo je to taký problém pre politikov?

No lebo to bude znamenať, že sa niektoré oddelenia premiestnia. Niekto povie, a bude mať pravdu, že sa zatvoria a miesto nich sa otvoria také oddelenia, kde sa budú pacienti zotavovať. Také nám dnes akútne chýbajú, preto vyhadzujeme nevládnych starčekov na ulicu pred bytovku.

Protestovať budú najmä lekári, ktorým bude hroziť sťahovanie (ak sa chcú držať svojej špecializácie) a miestni politici, ktorí si budú na udržiavaní zbytočných úmrtí budovať svoju politickú kariéru. No uznajte, ako dobre znie: ,,Voľte ma a pôrodnicu zachránim“. Oveľa lepšie, ako: „Mali by ste chodiť rodiť o polhodinu ďalej do pôrodnice, kde majú vyšší počet pôrodov a oveľa menej úmrtí. Zachránite tak možno život Vášmu bábätku.“ No nech sa akokoľvek snažíte, vždy budú ľudia, ktorí uverili, že majú nárok na všetko zadarmo, hneď a na najbližšej ulici. Ibaže to nikdy nebola pravda a ani realita. A tí čo umierali zbytočne pravdepodobne neboli tí, ktorí majú známosti a zdroje, tí si vedeli pomôcť aj v tejto džungli. Na tento systém doplácujú tí najslabší. Iróniou je, že práve tí sa často nechajú zblbnúť a bojujú za zachovanie systému, ktorý ich zabíja.

Smer alebo životy?

Fico toto všetko veľmi dobre vie a preto mu sú nejaké zbytočné úmrtia ukradnuté. Budúcnosť Smeru a s ním aj jeho vlastná, je predsa dôležitejšia. Preto robí všetko preto, aby reforma neprešla a ideálne tak, aby za to akože nebol zodpovedný. Teda formou Ústavného zákona, na ktorý potrebuje aj opozíciu. Problém je, že aj na každú zmenu v budúcnosti bude potrebných 90hlasov v parlamente, čo môže urobiť budúcej vláde veľké problémy, pretože každá reforma, a zvlášť takto zložitá, si vyžaduje dolaďovanie. Ak to neprejde, bude ukazovať prstom na nás, opozíciu, že sme to nechceli. Ak to prejde, bude v budúcnosti so svojimi posluhovačmi brániť akýmkoľvek opravám a zmenám k lepšiemu, aby nás mohol viniť za zlé fungovanie. 

My v SaS sme zodpovední a budeme za stratifikáciu bojovať. Sme pripravení na všetko, takže budeme sledovať, aby do projektu nezaradili nejakú mínu, kvôli ktorej by reforma stratila zmysel. Ale tiež sa budeme túto myšlienku snažiť presadiť. Najmä kvôli tým trom z desiatich. Trom otcom, matkám, alebo dokonca detí samotných, ktorí dnes umierajú zbytočne. Teda nie zbytočne, kvôli lepšiemu volebnému výsledku Smeru - sociálnej demokracii. 

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?