reklama

Za toto platíme farmafirmám oveľa viac, ako musíme. Dobrovoľne.

Stretli sme sa stým už všetci. Ak v lekárni nemajú liek, ktorý nám predpísal alebo odporučil náš lekár, hneď bežíme do inej a hľadáme ho tam. Pritom by to nebolo vôbec potrebné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

V lekárni by ste mohli dostať síce iný liek, ale s rovnakou účinnou látkou a v lacnejšej forme- t.j. generikum. Z najnovších výskumov však vyplýva, že Slováci stále nemajú záujem o takúto alternatívu. Pätina opýtaných generiká v lekárni odmietne a tretina dokonca ani nevie, čo generikum je.

Čo to teda generikum vlastne je?
Mnohí môžu byť toho názoru, že kvôli lacnejšej cene nie sú tieto lieky rovnakej ,,kvality“ ako tie pôvodné. Omyl, lacnejšie sú len preto, že výrobca nemusel investovať peniaze do výskumu a vývoja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Generiká predstavujú lieky, ktoré majú rovnakú účinnú látku ako originálne lieky. Vyrábať sa však môžu až po uplynutí patentovej ochrany pôvodného lieku. Prvovýrobca lieku má totiž tú výhodu, že má patentovú ochranu až 10 rokov a v tomto čase nemôže jeho liek vyrábať žiadna iná firma na svete. Takýto výrobca je teda na trhu s daným liekom nejaký čas jediný, ktorý dokáže liečiť určitú chorobu. Čím lepšie výsledky v liečbe má, tým bude záujem o neho vyšší a s dopytom bude rásť aj jeho cena. Je to tak vymyslené preto, aby sa výrobcovi vrátili obrovské náklady spojené s výskumom a vývojom liekov.

Po desiatich rokoch ale prichádza tvrdý konkurenčný boj. Desiatky konkurenčných firiem po celom svete detailne zanalyzujú zloženie lieku a začnú ho vyrábať a predávať tiež. Aby predali viac ako pôvodný výrobca, ponúknu ho samozrejme lacnejšie a aj tak budú v zisku, lebo nemuseli investovať do spomínaného vývoja a výskumu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takto trh stlačí cenu lieku dole a takto je to správne. Samozrejme, pôvodný výrobca sa snaží proti konkurencii a s ňou spojeným odlivom ziskov bojovať rôzne. Napríklad aj historkami o tom, ako generiká nie sú to isté a nepomáhajú. No sú a pomáhajú. Máme prísnu legislatívu a zástupy prísnych testov, ktoré dovoľujú generikom nazvať len taký liek, ktorý je svojím účinkom kópiou pôvodného lieku. Nesmie mať dokonca ani iné vedľajšie účinky. Líšiť sa môže iba dizajnom. Podrobnejšie vysvetlenie k tejto téme podal môj kolega a odborník na liekovú politiku Martin Pilnik v tomto blogu

Mohli sme ušetriť

Spotreba, ale i počet nových generík má u nás klesajúcu tendenciu. Pritom každý rok doplácajú za lieky slovenskí pacienti niekoľko miliónov (napr. analytici vypočítali, že v roku 2015 mohli pacienti ušetriť až 32 mil.). Ak by bola spotreba týchto náhrad originálnych liekov u nás vyššia, neušetril by iba pacient, ale i štát. Tieto ušetrené peniaze by sa následne mohli použiť niekde inde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskusii na túto tému prebehlo už niekoľko, ale ministerstvo zatiaľ nepodniklo žiadne kroky a odsúva ju na perifériu svojho záujmu. Nedávne zmeny v liekovej politike tiež nepomohli, práve naopak, vstupu generík na náš trh sa stále brzdí. Takto zle nastavená legislatíva nemusí znamenať len vyššie doplatky, ale celá lieková politika nám môže skolabovať.

Riešenia:
1. Nižšie doplatky- do ochranného limitu pre vrátenie doplatkov sa počíta teoretická veličina započítateľný doplatok, čo je doplatok pacienta za najlacnejšie generikum vo svojej skupine, je to v podstate teoretické číslo. Môžeme typizovať práve tie konkrétne generiká, ktorých doplatok je presne na hodnote započítateľného – pacient bude doplácať menej. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Podpora povedomia- prostredníctvom kampane podporiť povedomie spoločnosti o tom, že generiká sú naozaj rovnaké lieky len od iného výrobcu.

3. Podporiť vstup generík na Slovenský trh- zmiernením pravidiel pre povinné (zo zákona) znižovanie cien po vstupe ďalšieho generika, ale naopak pravidelným prehodnocovaním kategorizácie.

4. Zmena legislatívy- zmenou /rozšírením/ zákona o liekoch, kde sú povolené generiká. 

5. Znižovanie celkovej ceny lieku (súčet úhrady poisťovne a doplatku pacienta)- čím sa zníži aj reálna marža lekárni.

Samozrejme treba brať do úvahy aj skutočnosť, že nie pre všetky lieky existuje dostupná alternatíva vo forme generika. Každému pacientovi vyhovuje niečo iné, preto je potrebné sa o prípadnej zmene poradiť vždy so svojím lekárov, resp. lekárnikom. Ministerstvo však musí urobiť maximum pre ochranu pacientov. Napríklad ochrániť ich pred dezinformáciami a zbytočnými zvýšenými platbami za rovnaký účinok. 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  1 628x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu