Za toto platíme farmafirmám oveľa viac, ako musíme. Dobrovoľne.

Autor: Janka Cigániková | 11.7.2019 o 15:12 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1987x

Stretli sme sa stým už všetci. Ak v lekárni nemajú liek, ktorý nám predpísal alebo odporučil náš lekár, hneď bežíme do inej a hľadáme ho tam. Pritom by to nebolo vôbec potrebné. 

V lekárni by ste mohli dostať síce iný liek, ale s rovnakou účinnou látkou a v lacnejšej forme- t.j. generikum. Z najnovších výskumov však vyplýva, že Slováci stále nemajú záujem o takúto alternatívu. Pätina opýtaných generiká v lekárni odmietne a tretina dokonca ani nevie, čo generikum je.

Čo to teda generikum vlastne je?
Mnohí môžu byť toho názoru, že kvôli lacnejšej cene nie sú tieto lieky rovnakej ,,kvality“ ako tie pôvodné. Omyl, lacnejšie sú len preto, že výrobca nemusel investovať peniaze do výskumu a vývoja.

Generiká predstavujú lieky, ktoré majú rovnakú účinnú látku ako originálne lieky. Vyrábať sa však môžu až po uplynutí patentovej ochrany pôvodného lieku. Prvovýrobca lieku má totiž tú výhodu, že má patentovú ochranu až 10 rokov a v tomto čase nemôže jeho liek vyrábať žiadna iná firma na svete. Takýto výrobca je teda na trhu s daným liekom nejaký čas jediný, ktorý dokáže liečiť určitú chorobu. Čím lepšie výsledky v liečbe má, tým bude záujem o neho vyšší a s dopytom bude rásť aj jeho cena. Je to tak vymyslené preto, aby sa výrobcovi vrátili obrovské náklady spojené s výskumom a vývojom liekov.

Po desiatich rokoch ale prichádza tvrdý konkurenčný boj. Desiatky konkurenčných firiem po celom svete detailne zanalyzujú zloženie lieku a začnú ho vyrábať a predávať tiež. Aby predali viac ako pôvodný výrobca, ponúknu ho samozrejme lacnejšie a aj tak budú v zisku, lebo nemuseli investovať do spomínaného vývoja a výskumu.

Takto trh stlačí cenu lieku dole a takto je to správne. Samozrejme, pôvodný výrobca sa snaží proti konkurencii a s ňou spojeným odlivom ziskov bojovať rôzne. Napríklad aj historkami o tom, ako generiká nie sú to isté a nepomáhajú. No sú a pomáhajú. Máme prísnu legislatívu a zástupy prísnych testov, ktoré dovoľujú generikom nazvať len taký liek, ktorý je svojím účinkom kópiou pôvodného lieku. Nesmie mať dokonca ani iné vedľajšie účinky. Líšiť sa môže iba dizajnom. Podrobnejšie vysvetlenie k tejto téme podal môj kolega a odborník na liekovú politiku Martin Pilnik v tomto blogu.  

Mohli sme ušetriť

Spotreba, ale i počet nových generík má u nás klesajúcu tendenciu. Pritom každý rok doplácajú za lieky slovenskí pacienti niekoľko miliónov (napr. analytici vypočítali, že v roku 2015 mohli pacienti ušetriť až 32 mil.). Ak by bola spotreba týchto náhrad originálnych liekov u nás vyššia, neušetril by iba pacient, ale i štát. Tieto ušetrené peniaze by sa následne mohli použiť niekde inde.

Diskusii na túto tému prebehlo už niekoľko, ale ministerstvo zatiaľ nepodniklo žiadne kroky a odsúva ju na perifériu svojho záujmu. Nedávne zmeny v liekovej politike tiež nepomohli, práve naopak, vstupu generík na náš trh sa stále brzdí. Takto zle nastavená legislatíva nemusí znamenať len vyššie doplatky, ale celá lieková politika nám môže skolabovať.

Riešenia:
1. Nižšie doplatky- do ochranného limitu pre vrátenie doplatkov sa počíta teoretická veličina započítateľný doplatok, čo je doplatok pacienta za najlacnejšie generikum vo svojej skupine, je to v podstate teoretické číslo. Môžeme typizovať práve tie konkrétne generiká, ktorých doplatok je presne na hodnote započítateľného – pacient bude doplácať menej. 

2. Podpora povedomia- prostredníctvom kampane podporiť povedomie spoločnosti o tom, že generiká sú naozaj rovnaké lieky len od iného výrobcu.

3. Podporiť vstup generík na Slovenský trh- zmiernením pravidiel pre povinné (zo zákona) znižovanie cien po vstupe ďalšieho generika, ale naopak pravidelným prehodnocovaním kategorizácie.

4. Zmena legislatívy- zmenou /rozšírením/ zákona o liekoch, kde sú povolené generiká. 

5. Znižovanie celkovej ceny lieku (súčet úhrady poisťovne a doplatku pacienta)- čím sa zníži aj reálna marža lekárni.

Samozrejme treba brať do úvahy aj skutočnosť, že nie pre všetky lieky existuje dostupná alternatíva vo forme generika. Každému pacientovi vyhovuje niečo iné, preto je potrebné sa o prípadnej zmene poradiť vždy so svojím lekárov, resp. lekárnikom. Ministerstvo však musí urobiť maximum pre ochranu pacientov. Napríklad ochrániť ich pred dezinformáciami a zbytočnými zvýšenými platbami za rovnaký účinok. 

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?