Šialenstvo, čoho je Kalavská schopná len pre svoje pohodlie

Autor: Janka Cigániková | 13.6.2019 o 9:04 | Karma článku: 8,17 | Prečítané:  3389x

Keď takto pred rokom na veľkej tlačovke ohlasovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, spolu s premiérom Pellegrinim veľkú reformu nemocníc, teda stratifikáciu nemocničnej siete, vyslúžila si pochvalné hlasy.

Ja sama som ešte v ten deň s mojimi kolegami zo SaS zorganizovala tlačovú konferenciu, kde sme vyjadrili plnú podporu tejto reforme. Ako však plynuli mesiace, bolo čoraz viac a viac zrejmé, že aj z tejto jedinej reformy, na ktorú sa Smer zmohol po 12 rokov v zdravotníctve, nič nebude. Najprv sa postupne odkladali potrebné kroky pri jej príprave, až sa nakoniec minulý týždeň ukázalo, že ju ministerstvo zdravotníctva ani nikdy nemyslelo vážne.

Ministerka Kalavská totiž schválenie stratifikácie spojila so zákonom o dlhodobej starostlivosti, o ktorom všetci vieme, že má asi milión nedostatkov a nie je doladený s rezortom sociálnych vecí. Toto vôbec robiť nemusela. Zámerne tak zvýšila šance, že zákon o dlhodobej starostlivosti sa hodí do koša ako nepripravený, spolu so stratifikáciou. Celú reformu tak sabotovala. Navyše, ak reforma mala prejsť ešte za tejto vlády, musela by byť schválená na poslednom zasadnutí vlády pred vyše týždňom tak, aby mohla ísť na júnovú schôdzu parlamentu. Keďže však stratifikácia na vládu nebola predložená, môže ísť najskôr na septembrovú schôdzu do prvého čítania. V októbri, keď sa reforma dostane do rozhodujúceho druhého a tretieho čítania, prestáva platiť koaličná zmluva a strany vládnej koalície (SMER, MOST, SNS) si môžu robiť čo chcú, nemusia podporovať návrhy kolegov ani ak sú v súlade s predošlými dohodami.

Je zrejmé, že stratifikácia nemá šancu prejsť

Aj keby sa podarilo ministerke presvedčiť všetky krídla v Smere, aby jej za to hlasovali, už vidím SNS ako bude hlasovať za zrušenie pôrodnice v nejakej nemocnici len preto, že je tam málo pôrodov. Čo tam po tom, že sa personál nemal kde naučiť ako reagovať v neštandardných situáciách, že je tým vážne ohrozené dieťa aj matka, že pôrodnica nemá dosť personálu, ani techniky, že dokázateľne ohrozuje životy ľudí a že o pár km vedľa je lepšie vybavené pracovisko s rovnakým zameraním. Miestni politici budú sľubovať ľuďom, ako práve oni zachránia pôrodnicu v ich regióne, veď čo tam po zdraví dieťaťa proti tomu, keď má v rodnom liste uvedené to správne mesto. A bohužiaľ aj zachránia, nebudú to však robiť pre ľudí, ale sami pre seba.... Zavolajú straníckym šéfom a je po reforme. Všetko nám zostane pekne po starom a v schátraných budovách bez dostatku personálu a vybavenia nám bude naďalej polovica ľudí zomierať na vyliečiteľné choroby. A to všetko len preto, aby si politici ušetrili svoje teplé miestečká. Nie je náhoda, že reforma nemocníc spadla už 4krát a vždy na lokálnych záujmoch straníkov.

Prečo potrebujeme reformu nemocníc čím skôr?
Lebo máme jednu z najhustejších nemocničných sietí v EU, čo síce môže znieť na prvý pohľad priaznivo, ale v momente, ako túto sieť nevieme vybaviť ani personálom, ani technikou, vlastne ledva dokážeme udržať budovy pokope, stáva sa pre pacienta nebezpečná. Navyše, ak sa štiepia špecializované výkony a operácie na príliš veľa miest, kde sa robí z „každého trošku“, nemá personál ako získať potrebnú rutinu a výskumy jasne dokazujú, že častejšie pochybí. Rovnako aj vy budete lepšie hrať tenis, ak budete trénovať niekoľko hodín denne, ako keď budete trénovať 2 hodiny raz za mesiac.

Logika stratifikácie je teda jednoduchá a veľmi správna. Špičkové výkony a personál treba sústrediť na oddeleniach, kde majú dostatočnú prax a vybavenie. Reforma teda mala priniesť kvalitu na úkor kvantity, pričom nevyužité lôžka mali slúžiť napríklad pacientom po operáciách, starým, odkázaným, chronicky chorým ľuďom, ktorých dnes nemáme kde umiestniť. Mali sa síce zatvárať pre pacienta rizikové oddelenia, zároveň však bola garantovaná rovnomerne rozložená sieť nemocničnej starostlivosti tak, že v konečnom dôsledku zvyšuje dostupnosť pre obyvateľstvo. Dnes sa do nemocnice s urgentom dostane 87% Slovákov do polhodiny jazdy autom, po reforme ich malo byť 91%. Pre porovnanie, v takom Dánsku je dostupnosť 82%, vo Francúzsku 75%. 

Táto reforma nemocníc teda garantuje kvalitu, bezpečnosť, dostupnosť a čiastočne pomáha riešiť následnú a dlhodobú starostlivosť. 

Žiaľ, za tejto vlády z nej nič nebude. A to bude stáť ľudí životy. Doslova a dokázateľne. 

A ministerka?
Tá sa tvári, že je všetko v poriadku, ako vždy. Rieši, aby pacient dostal v nemocnici toaletný papier v hygienickom balíčku a imituje práce na príprave nemocnice duchov na bratislavských Rázsochách. Reforma nemocníc v prospech občanov jej však nevonia. To je na niekoho, kto v živote neriadil ani len oddelenie v nemocnici proste veľa. A áno, jej presadenie bude náročné pre akéhokoľvek ministra, ale bez toho nám tu budú zomierať zbytočne ľudia. A bude ich stále viac.

Nevoľte politikov, ktorí Vám sľubujú všetko, čo chcete počuť. Voľte tých, ktorí Vám majú odvahu povedať aj to, čo sa Vám nepáči a majú trpezlivosť Vám to vysvetliť. Je totiž ilúzia očakávať zmenu, ak robíme všetko po starom.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?