Malá ochutnávka veľkej dobroty. Ste zvedaví?

Autor: Janka Cigániková | 6.6.2019 o 19:39 | (upravené 6.6.2019 o 22:49) Karma článku: 3,15 | Prečítané:  1221x

Pred viac ako rokom sme spolu s kolegami zo zdravotného tímu predstavili zdravotnú reformu strany Sloboda a solidarita s názvom105xlepšie zdravotníctvo. 

Tento dokument sme uviedli ako otvorený a vyzvali sme odbornú i laickú verejnosť, aby nám  dali k nemu pripomienky a názory.

Odvtedy sme absolvovali desiatky až stovky stretnutí s občanmi, zdravotníckymi pracovníkmi, pacientskymi organizáciami, expertami na verejné financie, zdravotnícku legislatívu, predstaviteľmi poisťovní, farmaceutického priemyslu, skrátka všetkými zainteresovanými v sektore zdravotníctva.

V marci sme usporiadali high-level konferenciu zástupcov všetkých zainteresovaných zložiek, kde sme im predstavili novú verziu našej reformy. Nasledovala intenzívna celodenná diskusia, zapracovali sme všetky pripomienky. Reformné dielo je dnes viac-menej hotové. Prichádza ale leto a preto sme sa rozhodli, že vám doprajeme kľud a našu reformu predstavíme v septembri. Obídeme s ňou opäť celé Slovensko. Rovnako ako s prvým vydaním.

Chceli by sme však ponúknuť malú ochutnávku toho, čo vás čaká:

        1.         Pribudne nová kapitola o dlhodobej a následnej starostlivosti, kde chceme zjednotiť a zjednodušiť proces posudzovania zdravotného stavu a sociálnej odkázanosti. Odkázaný občan bude sám rozhodovať, kam pôjde jeho príspevok. Navrhujeme definovať nárok na úhradu z verejných zdrojov v tomto druhu starostlivosti. Chceme prijať opatrenia na definovanie a meranie štandardov kvality v zariadeniach a ich dôsledné vymáhanie. Naším cieľom bude tiež udržať odkázaných spoluobčanov čím dlhšie v domácom prostredí pri posilnení služieb domácej ošetrovateľskej služby, fyzioterapie, psychológie a asistenčnej služby. 

2.        Výrazne chceme posilniť kompetencie a postavenie všeobecných lekárov, pretože ich pokladáme za rozhodujúcich v systéme. Súčasný rezidenčný program navrhujeme rozšíriť a zlepšiť motivácie absolventov medicíny, aby doň vstupovali.

3.        Zdravotné poisťovne budú kľúčovým manažérom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti svojim poistencom, budú mať povinnosť zo zákona zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť v danom termíne a vzdialenosti, a tak najmä minimalizovať nedôstojné a neprijateľné situácie s tzv. objednávaním pacientov v ambulanciách. Správne manažovanie poistencov bude nevyhnutnou podmienkou výberu regulovaného zisku zdravotnej poisťovne.

4.        Navrhneme posilniť práva a postavenie poškodených občanov pri sťažnostiach a konaniach o nesprávnom či neskorom poskytnutí zdravotnej starostlivosti.

5.        Pribudnú opatrenia, ktoré výrazne zlepšia postavenie absolventov medicíny pri vstupe do atestačných programov.

6.        Prichádzame s novým pojmom dlhová brzda nemocníc, ktorý sa inšpiroval dlhovou brzdou štátu a bude brániť opakovanému zadlžovaniu štátom vlastnených nemocníc. V dokumente bude detailný opis dlhovej brzdy s kritériami a opatreniami, resp. sankciami.

7.        Podporíme výstavbu novej Národnej nemocnice, ktorá bude špičkovou zdravotníckou i školskou inštitúciou v SR.

8.        Navrhneme, aby poisťovne mali možnosť poskytnúť svojim poistencom bonus z poistného pri splnení istých kritérií týkajúcich sa správnej životosprávy a životného štýlu.  Podobne budú môcť poisťovne bonifikovať tých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú dlhodobo a udržateľne zlepšovať zdravotný stav poistencov.

9.        Chceme prijať princíp, aby sa opatrenia sociálnej politiky štátu nefinancovali cez zdravotné poistenie

10.   Zameráme sa na zlepšenie informovanosti občanov o ochoreniach i poskytovaní zdravotnej starostlivosti rôznymi formami - napríklad videoportál o chorobách, hodnotenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, spôsoby objednávania a pod.

 

Mgr. Janka Cigániková, MBA

Ing. Martin Barto, CSc.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pat v parlamente urobí z Čaputovej najsilnejšieho hráča

Prezidentke hrozí, že by mala poveriť Kotlebu.


Už ste čítali?