Malá ochutnávka veľkej dobroty. Ste zvedaví?

Autor: Janka Cigániková | 6.6.2019 o 19:39 | (upravené 6.6.2019 o 22:49) Karma článku: 3,15 | Prečítané:  1215x

Pred viac ako rokom sme spolu s kolegami zo zdravotného tímu predstavili zdravotnú reformu strany Sloboda a solidarita s názvom105xlepšie zdravotníctvo. 

Tento dokument sme uviedli ako otvorený a vyzvali sme odbornú i laickú verejnosť, aby nám  dali k nemu pripomienky a názory.

Odvtedy sme absolvovali desiatky až stovky stretnutí s občanmi, zdravotníckymi pracovníkmi, pacientskymi organizáciami, expertami na verejné financie, zdravotnícku legislatívu, predstaviteľmi poisťovní, farmaceutického priemyslu, skrátka všetkými zainteresovanými v sektore zdravotníctva.

V marci sme usporiadali high-level konferenciu zástupcov všetkých zainteresovaných zložiek, kde sme im predstavili novú verziu našej reformy. Nasledovala intenzívna celodenná diskusia, zapracovali sme všetky pripomienky. Reformné dielo je dnes viac-menej hotové. Prichádza ale leto a preto sme sa rozhodli, že vám doprajeme kľud a našu reformu predstavíme v septembri. Obídeme s ňou opäť celé Slovensko. Rovnako ako s prvým vydaním.

Chceli by sme však ponúknuť malú ochutnávku toho, čo vás čaká:

        1.         Pribudne nová kapitola o dlhodobej a následnej starostlivosti, kde chceme zjednotiť a zjednodušiť proces posudzovania zdravotného stavu a sociálnej odkázanosti. Odkázaný občan bude sám rozhodovať, kam pôjde jeho príspevok. Navrhujeme definovať nárok na úhradu z verejných zdrojov v tomto druhu starostlivosti. Chceme prijať opatrenia na definovanie a meranie štandardov kvality v zariadeniach a ich dôsledné vymáhanie. Naším cieľom bude tiež udržať odkázaných spoluobčanov čím dlhšie v domácom prostredí pri posilnení služieb domácej ošetrovateľskej služby, fyzioterapie, psychológie a asistenčnej služby. 

2.        Výrazne chceme posilniť kompetencie a postavenie všeobecných lekárov, pretože ich pokladáme za rozhodujúcich v systéme. Súčasný rezidenčný program navrhujeme rozšíriť a zlepšiť motivácie absolventov medicíny, aby doň vstupovali.

3.        Zdravotné poisťovne budú kľúčovým manažérom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti svojim poistencom, budú mať povinnosť zo zákona zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť v danom termíne a vzdialenosti, a tak najmä minimalizovať nedôstojné a neprijateľné situácie s tzv. objednávaním pacientov v ambulanciách. Správne manažovanie poistencov bude nevyhnutnou podmienkou výberu regulovaného zisku zdravotnej poisťovne.

4.        Navrhneme posilniť práva a postavenie poškodených občanov pri sťažnostiach a konaniach o nesprávnom či neskorom poskytnutí zdravotnej starostlivosti.

5.        Pribudnú opatrenia, ktoré výrazne zlepšia postavenie absolventov medicíny pri vstupe do atestačných programov.

6.        Prichádzame s novým pojmom dlhová brzda nemocníc, ktorý sa inšpiroval dlhovou brzdou štátu a bude brániť opakovanému zadlžovaniu štátom vlastnených nemocníc. V dokumente bude detailný opis dlhovej brzdy s kritériami a opatreniami, resp. sankciami.

7.        Podporíme výstavbu novej Národnej nemocnice, ktorá bude špičkovou zdravotníckou i školskou inštitúciou v SR.

8.        Navrhneme, aby poisťovne mali možnosť poskytnúť svojim poistencom bonus z poistného pri splnení istých kritérií týkajúcich sa správnej životosprávy a životného štýlu.  Podobne budú môcť poisťovne bonifikovať tých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú dlhodobo a udržateľne zlepšovať zdravotný stav poistencov.

9.        Chceme prijať princíp, aby sa opatrenia sociálnej politiky štátu nefinancovali cez zdravotné poistenie

10.   Zameráme sa na zlepšenie informovanosti občanov o ochoreniach i poskytovaní zdravotnej starostlivosti rôznymi formami - napríklad videoportál o chorobách, hodnotenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, spôsoby objednávania a pod.

 

Mgr. Janka Cigániková, MBA

Ing. Martin Barto, CSc.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?