Budeme si od júla za zdravotnú starostlivosť v niektorých nemocniciach platiť?

Autor: Janka Bittó Cigániková | 30.5.2019 o 19:40 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  851x

Niekedy má človek pocit, ako by ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská(SMER) slúžila len na okrasu a stav slovenského zdravotníctva jej bol totálne ukradnutý.

Od jesene minulého roka dookola opakujeme, že rozpočet pre zdravotníctvo na tento rok je deravý, že nemocnice a poisťovne nebudú mať dosť zdrojov na starostlivosť o pacientov a hrozí nám veľký problém, ale ministerka to ignoruje. Nechcem teraz filozofovať o tom, prečo je nutné dofinancovať vraj vynikajúci rozpočet zdravotníctva už pár mesiacov po jeho schválení.Poďme sa ale pozrieť na to, aké záludné môže byť, keď ministerkine reči o dofinancovaní sektora 90timi miliónmi EUR rozmeníme na drobné. 

45, NIE 90

Nejde totiž o 90 miliónov nových zdrojov, ale ledva o polovicu, menej ako 45 miliónov EUR. Zvyšok sú peniaze, ktoré by do poisťovní pritiekli tak či tak. Takáto je skutočnosť:

- Časť sumy tvorí zúčtovanie poistného za poistencov štátu za rok 2018 v hodnote 22 miliónov EUR. Tieto peniaze by prišli v decembri 2019 a zdravotné poisťovne s nimi počítali už predtým. Dnes ide len o prísľub, že prídu o niečo skôr. 

- Cca 28 mil. EUR sú peniaze, ktoré štát zaplatí za poistencov štátu navyše, pretože poistencov štátu (nepracujúcich, za ktorých platí štát) je viac ako Ministerstvo financií pôvodne plánovalo. To ale zároveň znamená, že počet ekonomicky aktívnych (pracujúcich, ktorým sa odvody strhávajú z príjmu) je menej, ako sa pôvodne plánovalo. A keďže poistné za poistenca štátu je cca 30 EUR a poistné za ekonomicky aktívneho poistenca je v priemere okolo 130 EUR, celkových zdrojov pre zdravotníctvo bude menej.

- Zvýšenie sadzby za poistencov štátu na 3,44% od 1. júna 2019, čo je približne 45 miliónov EUR pre rok 2019, sú jediné peniaze, ktoré reálne prídu navyše. 

HROZÍ NÁM VEĽKÝ PROBLÉM
Politici teda nasľubovali, sľuby nedofinancovali. A aby toho nebolo málo, miesto, aby problém riešili, zvyšujú napätie v rezorte takýmto zavádzaním. Nemocnice odmietajú doplácať na politickú kampaň vládnych strán a počúvajúc slová ministerky o 90tich miliónoch, pýtajú svoje peniaze od poisťovní.  Poisťovne ale v skutočnosti potrebné zdroje nedostali a ak by populistické opatrenia zafinancovali zo súčasných príjmov, dostali by sa do straty. V prípade najväčšej štátnej poisťovne VšZP dokonca do nútenej správy, keďže VšZP hlási stratu 19 miliónov už za prvý kvartál tohto roku. Na dofinancovanie sľubov politikov potrebuje minimálne ďalších 30 mil. EUR, aby mohla fungovať. Reálne to začína vyzerať tak, že poistencom VšZP bude od 1.júla poskytovaná iba neodkladná a akútna zdravotná starostlivosť (týka sa to viac ako 70 nemocníc, ktoré sú združené v Asociácii nemocníc Slovenska). A zároveň hrozí, že odborári vyhlásia štrajkovú pohotovosť! 

V praxi to môže znamenať, že sa buď nedostanete k svojmu lekárovi na plánovaný zákrok, alebo si zaň budete musieť mastne zaplatiť. A to aj napriek tomu, že si poctivo platíte odvody. Ťažko sa ale môžete hnevať na nemocnice, alebo poisťovne. Tie riešia problém, ktorý nezapríčinili a za ktorý je zodpovedná smerácka nominantka Andrea Kalavská, ministerka na okrasu.

AKO TO VYRIEŠIŤ
Nie som zástancom toho, aby boli vládni ministri pod paľbou kritiky len preto, že sme opoziční poslanci. Ale keď vidíte takúto mieru nekompetentnosti u ministerky, ktorá dokonca nepočúva vlastných analytikov, keď ju upozorňujú na problémy, tak vám nič iné nezostáva. Aby som však nezostala len v rovine kritika, tu je pár návrhov ako situáciu riešiť.

1. Je potrebné dostať nemocnice a poisťovne za jeden stôl a snažiť sa nájsť kompromis, ktorý by bol schodný pre obe strany a odvrátil by hrozbu kolapsu zdravotníctva, lebo na to by doplatili len pacienti. V tomto smere som rada, že napr. ANS robí ústupky a znižuje svoje požiadavky.

2. Treba čím skôr vypracovať finančnú analýzu fungovania nemocníc, ktorá by ukázala, ako efektívne hospodária, ktoré z nich reálne potrebujú dodatočné zdroje a ktoré si to nezaslúžia, lebo bezbreho plytvajú a spoliehajú sa na peniaze od štátu.

3. Zo systematického pohľadu bude nutné dofinancovať zdravotníctvo, dodatočné zdroje musia byť na úrovni minimálne 100 až 150 miliónov EUR, čo by zodpovedalo platbám za poistencov štátu na úrovni 3,74% až 4,01%. Toto ale musí ísť ruka v ruke so spustením reformy nemocničnej siete (stratifikácia), ozdravením nemocníc a reálnou revíziou úhrad liekov. Kým ministerka neukáže ochotu robiť poriadky vo vlastnom rezorte, nemôžeme sa čudovať Ministerstvu financií, že odmieta dokola liať peniaze do čiernej diery. 

Nateraz nám zostáva len dúfať, že ministerka si konečne uvedomí vážnosť situácie a začne ju riešiť. Ak nie, bude to jej najväčšie zlyhanie, ktoré si odnesú desaťtisíce pacientov.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

OTÁZKY A ODPOVEDE

Delta variant má odlišné príznaky. Čo o ňom vieme? (otázky a odpovede)

Delta variant sa šíri rýchlejšie.

Delta variant zatrasie aj slovenským letom. Spúšťačom mohol byť zápas v Budapešti

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.

Urobili sme posun, ktorý si všimol aj Biden (komentár)

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


Už ste čítali?