Budú si od júna pacienti za starostlivosť v niektorých nemocniciach platiť?

Autor: Janka Cigániková | 24.5.2019 o 11:51 | (upravené 24.5.2019 o 12:13) Karma článku: 8,99 | Prečítané:  3687x

Tak ako vždy, blížiace sa parlamentné voľby zásadným spôsobom ovplyvňujú dianie vo verejnej sfére, zdravotníctvo nevynímajúc. Vláda, v snahe kúpiť si voličov a obávajúca sa akýchkoľvek prejavov nespokojnosti, ...

... je náchylnejšia bezhlavo sľubovať a rozdávať. To sa, pochopiteľne, prejavuje aj na správaní stavovských a profesijných organizácii. V zdravotníctve sa stupňuje nátlak a požiadavky (treba povedať, že sčasti oprávnene) poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na zdravotné poisťovne a prestávajú platiť aj džentlmenské dohody.

ZNOVU BEZ DOHODY

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), združújúca 75 regionálnych nemocníc, sa tento týždeň znovu nedohodla so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na zmluvách. Na jednej strane je ANS, ktorá tvrdí, že jej VšZP nechce preplatiť zákonom definované povinnosti, konkrétne sociálny balíček a rekreačné poukazy (nejdem teraz riešiť, či tieto požiadavky majú byť vykryté zo systému zdravotného poistenia). Ak jej poisťovňa tieto požiadavky nesplní, hrozí ostrým štrajkom, keďže vraj nebude možné dohodnúť kolektívne zmluvy. Pre pacienta poisteného v štátnej poisťovni to bude znamenať, že od júna by musel za plánovanú starostlivosť v nezazmluvnených nemocniciach platiť, alebo by musel vyhľadať najbližšiu nemocnicu, ktorá má zmluvu s VšZP.

VšZP sa len minulý rok dostala spod ozdravného plánu a za prvý kvartál tohto roku už zaknihovala stratu skoro 16 mil. EUR. Zároveň existujúce riziká v jej rozpočte pre rok 2019 sú vo výške cca 169 mil. EUR. VšZP skutočne nemá z čoho rozdávať. Napriek tomu prehlasuje, že všetky zákonné požiadavky preplatí, ale chce s jednotlivými nemocnicami združenými v ANS rokovať individuálne. To asociácia odmieta, keďže si uvedomuje, že z hľadiska predvolebného roku je toto ideálne načasovanie mediálne tlačiť na manažment poisťovne a vyťažiť so situácie viac.

KTO MÁ PRAVDU? A PREČO JE TO DôLEŽITÉ?
V skutočnosti nemocnice v ANS už dnes dostávajú mesačné platby od VšZP vyššie ako by boli, keby bola hradená iba vykazovaná a evidovaná zdravotná starostlivosť. VšZP totiž používa metodiku tzv. prospektívnych rozpočtov, teda fixných platieb, ktoré sa po určitom čase prehodnocujú a v prípade signifikantných odchýlok voči skutočnosti sa korigujú platby na ďalšie obdobie. Tu by som sa mohla zastaviť pri nesprávnom nastavení DRG a základných sadzieb a teda nesprávnom odpočítavaní čerpania prospektívneho rozpočtu, ale to je ďalší komplikovaný príbeh a je to zároveň to, na čo by mali poskytovatelia tlačiť. Spolieham sa teda, že ak by jednali individuálne, dokážu si s VšZP ,,nečerpanie" rozpočtov vysvetliť. 

VšZP teda argumentuje, aby legislatívne nároky boli pokryté z už existujúcich platieb voči nemocniciam a chce si prejsť individuálne čísla s každou nemocnicou zvlášť. To mi príde ako logický krok zodpovedného hospodára, ktorý sa snaží získať hodnotu za vynaložené peniaze. Opačný prístup by znamenal to, že by sme každému dali rovnako bez ohľadu na spotrebu a to nie je spôsob, ako viesť nemocnice k efektivite. Okrem toho sme to tu už v minulosti predsa mali a nefungovalo to.

Jedným dychom však dodávam, že som za to, aby nemocniciam boli spravodlivo preplácané náklady na opatrenia, ktoré si vymysleli politici.  Ale len skutočné náklady, ktoré by nemali mať problém preukázať. Bola by som prvá, ktorá by kritizovala VšZP, ak by dala všetkým všetko bez kontroly. Trvám na tom, aby sa pri platbách zapracovala adresnosť, tlak na efektivitu a kvalitu, o ktorú sa v tomto prípade VšZP snaží.

NENECHAJME ICH V TOM

Ale nemôže v tom zostať osamotená a mali by ju podporiť všetky úrovne vedenia štátu. V prvom rade treba reálne dofinancovať politické sľuby smerom k zdravotným poisťovniam. To, že ministerka rozpráva ako vybavila 90 miliónov eur na vládne balíčky a v skutočnosti nevybavila ani polovicu týchto peňazí, iba zvyšuje napätie v rezorte. Najlepším riešením by bolo vymeniť vládu, ktorá nasľubuje hory doly, nedá na ne dosť peňazí a potom sa čuduje napätej atmosfére a štrajkom. Kým sa tak o niekoľko mesiacov stane, apelujem na ľudskosť a zodpovednosť zúčastnených strán, ktoré sa nie vlastnou vinou dostali pod neznesiteľný tlak.  Ak sa totiž tento problém nevyrieši, tak z lokálnej šarvátky sa stane konflikt na oveľa väčšom ihrisku a bohužiaľ rukojemníkmi budú opäť pacienti a poistenci.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?