reklama

Zo Slovenska odchádza viac lekárov, ako pôvodne plánovalo. Toto sú dôvody

Na Slovensku už dlhodobo pozorujeme odliv študentov do zahraničia. Tento fakt potvrdil aj prieskum ,,Barometer medzi medikmi“ , ktorý prebiehal na viacerých českých i slovenských lekárskych fakultách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Cieľom prieskumu bolo zistiť, aké množstvo študentov plánuje po dokončení štúdia ostať doma a aké množstvo plánuje odísť. Zároveň chcel prieskum zistiť, aké sú hlavné dôvody odchodu.

STÁLE VIAC MEDIKOV PLÁNUJE ODÍSŤ ZO SLOVENSKA

Po ukončení štúdia si plánuje hľadať prácu doma na Slovensku 75%, to je o 5% menej ako tomu bolo v roku 2017. Naopak v susednej ČR zaznamenali nárast o 8% (t.j. zo 73% na 81%). Tak ako minulý rok, aj tento rok prieskum ukázal, že najväčší záujem je o prácu v nemocnici, o pozíciu praktického lekára má záujem iba 18% slovenských študentov. To nie je žiadnym prekvapením. Po ukončení štúdia má len máloktorý študent na to, aby si otvoril vlastnú ambulanciu, rovnako ho odrádza aj administratívna záťaž, ktorú musí podstúpiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TOTO SÚ HLAVNÉ PRÍČINY

Ako sa dalo predpokladať, najčastejším dôvodom odchodu do zahraničia sú lepšie finančné podmienky a možnosť kariérneho rastu. Okrem toho si študenti myslia, že v zahraničí nájdu väčšiu istotu počas atestačnej praxe, získajú viac skúseností a celkovo majú v zahraničí lepšie životné podmienky. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sú pre nich lákavejšie krajiny, ako Rakúsko a Švajčiarsko, naopak pokles záujmu badať pri Česku, Nemecku a Spojenom kráľovstve. Študenti na Slovensku ďalej uviedli, že ich fakulta podporuje vykonávanie praxe len v 33% prípadov, čo je pokles oproti predchádzajúcemu roku až o 11%. Zvyšných 67% medikov uviedlo, že vykonávanie praxe ich fakulta aktívne nepodporuje. Menším prekvapením boli preferencie zamerania práce. Kým študenti, ktorí chcú ostať doma preferujú skôr odbory ako detské lekárstvo, gynekológia a pôrodníctvo, všeobecné lekárstvo a pod., študenti, ktorí chcú po škole odísť naopak uprednostňujú chirurgiu, neurológiu a kardiológiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
atraktívne krajiny z pohľadu medikov
atraktívne krajiny z pohľadu medikov (zdroj: Janka Cigániková)

REALITA JE OVEĽA HORŠIA

Otázne je do akej miery môžeme barometer považovať za smerodajný. V rokoch 2010-2016 vyštudovalo medicínu u nás doma 4375 slovenských študentov. V rovnakom období nastúpilo do práce v zahraničí 2572 lekárov so slovenským diplomom. V porovnaní s predmetným prieskumom možno teda konštatovať, že reálne odchádza viac ľudí, ako plánuje odísť.

ČO TREBA ROBIŤ

Prieskum nám ukázal najmä to, že v porovnaní so susedmi máme stále čo doháňať. Avšak nekonečné nalievanie peňazí do ,,vyrábania“ nových študentov, bez reálnej zmeny podmienok, v ktorých musia študovať a neskôr pracovať, situáciu nezachráni. Už dnes produkujeme absolventov medicíny nad rámec európskeho priemeru. Slovenské zdravotníctvo zachráni jedine to, že budeme pozorne počúvať prečo mladí medici odchádzajú a tieto veci budeme poctivo meniť. Treba začať jasným, jednoznačným férovým nastavením predatestačnej a atestačnej praxe, zlepšením komunikácie nemocníc s absolventmi medicíny. Súčasne treba efektívne riadiť zdravotníctvo tak, aby tí, ktorí liečia mohli byť riadne odmenení, aby poskytovateľom zostali peniaze na renovácie a investície, aby existovali väčšie možnosti osobného rastu zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

TREBA LEPŠIE VOLIŤ

Za 12 rokov vlády Smer naše zdravotníctvo úplne zhumploval. Sami opakovane priznávajú, že systém nastavili tak, že liečenie človeka je finančnou záťažou pre tých, ktorí liečia. Dokazuje to stav našich nemocníc, počty lekárov a sestier, ktorí ušli do zahraničia, alebo pracujú radšej za pokladňou v supermarkete, lebo tam majú väčší plat a menej zodpovednosti. Je to stav kedy nám polovica ľudí zomiera na vyliečiteľné choroby, kedy zomierajú deti pre prepracovanosť a chybovosť vyhorených zdravotníkov. Namiesto toho, aby investovali tam kde je to potrebné, tak celé roky systém len tunelovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My v SaS nespíme na vavrínoch a ponúkame ucelené riešenia, ako postupne docieliť to, aby úroveň slovenského zdravotníctva zodpovedala 21. storočiu. A zároveň, aby sa zatraktívnili podmienky nielen pre lekárov, ale všetkých zdravotníckych pracovníkov. V závere sa tak zlepší starostlivosť o pacienta. 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  1 628x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu