49 nemocníc hrozí výpoveďami pre sociálne balíčky Smeru a rekreačné poukazy SNS

Autor: Janka Cigániková | 18.4.2019 o 10:49 | Karma článku: 7,47 | Prečítané:  2942x

Robiť zlé rozhodnutia z nevedomosti je neschopnosť. Robiť zlé rozhodnutie aj napriek tomu, že všetci na to upozorňujú a uvedomujú si ich dôsledky, je viac ako neschopnosť. Je to nezodpovednosť.

A tiež je to prístup vládnych politikov k svojmu mandátu a ministerstva zdravotníctva k rozpočtu zdravotníctva na tento rok. Bohužiaľ, dôsledky si odnesieme my všetci. Ale pekne po poriadku.

Na jeseň minulého roka pri debatách o rozpočte sme nie len my v SaS, ale aj analytici a experti opakovane upozorňovali, že takto nastavené financie nepokryjú očakávané náklady na zdravotnú starostlivosť, ktoré vzrástli najmä pre smerácke sociálne balíčky a všetky populistické dankoviny, ako sú napr. rekreačné poukazy. V systéme proste nebude dosť peňazí a opäť si to odnesie kvalita a dostupnosť poskytovanej starostlivosti. 

Z nového roka neprešlo ani pár mesiacov a sme tam, kde všetci očakávali. Nemocnice čakajú finančné problémy, keďže nemajú na pokrytie všetkých populistických vládnych zákonov a poisťovne nemajú financie na ich kompenzáciu nemocniciam. Asociácia nemocníc Slovenska združujúca 75 nemocníc hrozí výpoveďami zmlúv ku koncu tohto mesiaca, čo by znamenalo, že pacienti si za zdravotnú starostlivosť zaplatia, alebo budú cestovať do zazmluvnených nemocníc.  A ministerka zdravotníctva Kalavská? Tá sa tvári prekvapene, že čo sa to v jej sektore deje a opatrne priznáva, že bude musieť dostať dodatočnú finančnú injekciu zo štátneho rozpočtu. Toto je viac, ako neschopnosť...

ROZŠAFNÁ POISŤOVŇA
Najlepšie tieto problémy vidieť na štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Tá hospodári, ako by ju čakali zlaté časy a náklady jej utešene rastú. V prvom kvartáli hlási stratu cez 15 miliónov Eur a analytici očakávajú v dôsledku spomalenia ekonomiky výpadok za ekonomicky aktívnych poistencov v jej rozpočte v desiatkach miliónov EUR. Kalavská akoby čísla nevnímala a tlačí na poisťovňu, aby zaplatila nemocniciam zvýšené náklady, ktoré spôsobili politici svojimi rozhodnutiami. Samozrejme bez toho, aby dostala viac peňazí. Opäť, keď sa pri tvorbe rozpočtu upozorňovalo na to, že štát dáva za svojich poistencov historicky najmenší príspevok, všetci sa tvárili, že je to v poriadku. Však odvody pracujúcich to pokryjú. Teraz to vyzerá tak, že poisťovňa bude opäť odkázaná na štátne dofinancovanie, aby mohla pokryť základnú zdravotnú starostlivosť  nemocniciam.

ZASLÚŽIME SI VIAC
Je pochopiteľné, že nemocnice odmietajú hospodáriť stratovo. Veď kto z nás by pracoval za takú plácu, ktorá by nepokryla ani náklady na prácu samotnú?Ak by boli skutočne nezávislé aj štátne nemocnice, ktorých sa zmeny dotýkajú ešte viac, konali by rovnako. Tam sa to však skryje v nekonečnom dlhu, ktorý opäť raz politikom vyhovuje. 

Je tiež pochopiteľné, že poisťovne odmietajú platiť predvolebný politický marketing vlády, keď sú v strate aj bez toho. Stratu v prvom kvartáli nehlási len VšZP, ale aj Dôvera. Dankovi sme to pri jeho rekreačných poukazoch, a Ficovi pri sociálnych balíčkoch hovorili asi tisíckrát. Doplatí na to pacient!

A stalo sa. Pacient, aj keď si poctivo platí odvody na zdravotnú starostlivosť, nedostane za ne adekvátnu službu. Ministerstvo asi očakáva, že už sme si natoľko zvykli nesťažovať sa na dlhé rady v čakárňach a ošarpané budovy v nemocniciach, že to nejako zas prežijeme.

RIEŠENIA

Samozrejme, ministerka musí ísť vybaviť peniaze na rezort financií. Šancu, že ich dostane dosť zvýši, ak:

- si uprace v štátnych nemocniciach cez Úrad pre riadenie podriadených organizácií. Rezort financií celkom oprávnene odmieta nalievať do zdravotníctva nekonečné peniaze, keď sa podľa Implementačnej správy za ne nezvyšuje pridaná hodnota pre pacienta, ale strácajú sa v predražených nákupoch štátnych nemocníc. Najmä v nákupoch diagnostiky, liekov a ŠZM. 

- ak konečne podpíše revíziu úhrad. Tvrdí síce, že už tak urobila, ale nikto v rezorte, vrátane poisťovní, ju ešte nevidel. 

- ak dočistí zákon o liekoch, ktorý tak pokazili a takéto náhodné omyly, vyhovujúce farmafirmám sa už nebudú opakovať. Veď za minulý rok to stálo zdravotnícky rozpočet 9 miliónov Eur, tento rok sa ráta s dopadom 62 miliónov. To by bolo radosti keby tieto peniaze skončili miesto farmafiriem v nemocniciach. 

- ak začne poctivo realizovať stratifikáciu. Zatiaľ ju len poctivo odkladá, najnovšie na rok 2023.

- ak bude presne vedieť povedať koľko peňazí  a na čo chce. Pýtať napríklad vykrytie rekreačných poukazov pre všetkých oprávnených zamestnancov v zdravotníctve je trochu cez, pretože nie všetci majú záujem ich čerpať. 

Tiež by som chcela pani ministerke pripomenúť, že na platy zamestnancov boli poslané navýšené zdroje, ale reálne navýšenie hlási len tretina sestier. A tiež, že ak chce potešiť pacientov, mala by pridať v čerpaní kapitálok. Za posledné dva roky nevyčerpala asi 140 miliónov eur, ktoré majú byť použité na opravy nemocníc. Je načase sa prebrať a začať makať. Keď už pre nič iné tak aspoň pre Vašu milovanú vládnu stranu. Je rok pred voľbami a ľudia sa už čiastočne naučili pýtať si výsledky.  

Dnes sa už bez dofinancovania zdravotníctva nezaobídeme. Do budúcna si však zaslúžime také vedenie rezortu, ktoré nielen, že bude robiť zodpovedné rozhodnutia, ale slovenské zdravotníctvo aj niekam posunie. Na začiatok by stačilo začať počúvať odborníkov a mať jasný plán. Ten my v SaS máme.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak sa potvrdia väzby Jankovskej na Kočnera, Gál tajomníčku odvolá

V prípade, Smer bude na Jankovskej zotrvaní trvať, Gál zváži svoje pôsobenie na ministerstve.


Už ste čítali?