Tieto DANKOVINY vás dorazia. Doslova.

Autor: Janka Cigániková | 26.3.2019 o 11:59 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  4517x

Na úvod si zadefinujme, čo je „Dankovina“. V slovenskom politickom slovníku ide o výraz, ktorý označuje povrchné, až hlúpe opatrenie našej najnárodnejšej strany s cieľom získať si určitý typ voliča, bez zohľadnenia...

...reálnych dopadov na spoločnosť ako celok.

Už nejaký čas nás zahlcuje SNS svojimi nezmyselnými návrhmi zákonov. Blížia sa voľby a zvýšená aktivita v presadzovaní hlúpostí sa dala očakávať. Ale aj keď ma už málokedy niečo prekvapí, treba povedať, že posledné Dankoviny to opäť dokázali. Kam to až môže dospieť, keď si niektorí poslanci nedokážu uvedomiť dosah toho čo navrhujú, ukazujú posledné návrhy. Tie dávajú našej ekonomike a rovnako aj zdravotníctvu, jeden úder za druhým. Ako dobre sa SNS rozhadzujú cudzie peniaze...

Rekreačné poukazy
Mala to byť krásna myšlienka, ako podporiť turizmus na Slovensku. Ale je to opatrenie, ktoré podporuje ešte vyššiu úmrtnosť Slovákov. A to nie je veľmi národné. Ako to? Zrejme ani jedna z našich nemocníc nemá menej ako 50 zamestnancov. Toto opatrenie sa teda dotkne každej jednej. Odkiaľ ale na to zoberú už dnes podfinancované nemocnice peniaze? No dajú pacientovi ešte menej. Niektoré nemocničné budovy sa doslova rozpadajú, nemajú ani na toaletný papier, nie to ešte na lepšie prístroje, alebo viac personálu personálu. Teraz štát rozkázal, aby ešte platili Dankove poukazy. Sú len dve možnosti. Buď porušia zákon a naštvú už dosť naštvaných zamestnancov, alebo ho dodržia, ale siahnu na iné výdavky nemocnice (odmeny a benefity – ak nejaké sú, úhrady dodávateľom, ...). V oboch prípadoch je dôsledok pre pacienta hrozivý.

Nikto nechce odoprieť personálu nemocníc príležitosť na oddych alebo čas s rodinou. Veď nakoniec si to určite zaslúžia za robotu, ktorú vykonávajú v náročných podmienkach. Štát sa má však v prvom rade postarať o to, aby mali na svoju prácu dôstojné podmienky a finančné ohodnotenie. Nie prikazovať nemocniciam, aby svojim zamestnancom platili víkendové rekreácie.
A v konečnom dôsledku nemal by sa sám zamestnanec rozhodnúť či chce tráviť dovolenku doma alebo niekde v zahraničí?

Lieky zadarmo pre dôchodcov
V tomto prípade ide o typický príklad populistického zmýšľania. Tieto peniaze nám nepadnú z neba, zdravotné poisťovne budú musieť za tieto lieky zaplatiť tak či tak, pričom na ne nedostanú viac peňazí. V konečnom dôsledku teda vezmú liečbu ostatným poistencom. Takže dáme dôchodcovi (cez zdravotníctvo!!!) viac a vezmeme napríklad onkologicky chorému dieťaťu. Pán Danko, rozmýšľajte.

Menej prostriedkov v poisťovniach znamená menšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Ak dôchodcovia, alebo ktokoľvek iný, potrebuje sociálnu pomoc, dajme mu ju adresným sociálnym opatrením. Takto totiž platíme sociálnu pomoc aj takým dôchodcom ako je pán Majský, navyše, z peňazí určených na liečbu ľudí a záchranu životov.

25 -dňová dovolenka pre všetkých
Všetci zamestnanci bez ohľadu na vek by mali mať podľa predkladaného návrhu nárok na 25 dní dovolenky (predtým 20). V čase, keď je v zdravotníctve nedostatok pracovnej sily, by sa problém len zhoršil. Kto sa postará o pacientov v nemocniciach? Už teraz máme kritickú situáciu s chýbajúci personálom.
Ak si zdravotníci vezmú navyše týždeň dovolenky, ďalšie oddelenia skolabujú a budú sa zatvárať. A toto sa netýka len zdravotníctva, všetci dobre vieme, že na Slovensku pozorujeme nedostatok pracovnej sily vo viacerých odvetviach.

 

Všetky tieto návrhy zákonov, ako i rôzne iné návrhy z dielne SNS môžu vyzerať ako super nápad. Keď si to však rozmeníme na drobné, opak je pravdou. Sú úplnou katastrofou pre slovenského pacienta.  

Sociálna politika na úkor zdravia občanov tu už bola a nie je to správna cesta. Opačná cesta je správna. Sociálna pomoc má byť adresná iba pre tých, ktorí sú na ňu skutočne odkázaní. A peniaze určené na zdravotníctvo majú zachraňovať viac životov, nie politické preferencie nejakého pomýlenca.  

Ak chce pán Danko a s ním celá SNS pomôcť občanom, nemali by do volieb predložiť už žiadny návrh. Zdravotníctvo potrebuje komplexnú reformu a nie takéto výstrely do tmy.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?