reklama

Najväčšia diera v slovenskom zdravotníctve - nemocnice. Ako ich ozdraviť?

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Kamarátovi ste už trikrát dali peniaze na vyrovnanie dlhov, lebo vám na ňom záleží. Veľmi veľa peňazí. Vždy Vás ubezpečoval, že to je už naposledy. Keď príde po štvrtýkrát,...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

...peniaze mu dáte opäť bez toho, aby ste sa mali akúkoľvek záruku, že sa nezadlží opäť. Bez ohľadu na to, že oveľa viac ako vaša pôžička by mu pomohla zodpovednosť, si človek povie, že by nikto nebol taký naivný. No bol by, a je. Slovensko.

Minulý rok spustilo Ministerstvo zdravotníctva proces oddlžovania nemocníc už po štvrtýkrát za posledných 20 rokov. Opäť nalialo do nemocníc stovky miliónov – konkrétne 585 miliónov EUR, a výsledok? Nemocnice robia dlhy naďalej. Ale pekne po poriadku.

Nekonečný príbeh plytvania
Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát. Prvýkrát sa počas vlády Mikuláša Dzurindu prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti nalialo do nemocníc 664 miliónov EUR. Následne sumou 130 milióna EUR pomohla nemocniciam prvá Ficova vláda a do tretice vláda Ivety Radičovej do nich naliala viac ako 300 miliónov EUR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Keďže nemocnice vytvárali dlhy aj naďalej, stovky miliónov eur z verejných financií vyhradil štát minulý rok historicky už po štvrtýkrát. Neuveríte, naposledy. Nemocnice museli pripraviť ozdravné plány, akúsi stratégiu vyrovnaného hospodárenia a zriadiť dozorné orgány, ktoré mali na financie nemocníc dohliadať.

Ďalší morálny hazard
Dajme teraz bokom, že už po štvrtýkrát sme sa museli my všetci poskladať na dlhy, ktoré vznikli aj kauzami ako piešťanské CT či obstarávanie stravovania vo fakultných nemocniciach. Prípadne na desiatky miliónov, ktoré odtiekli z nemocníc na základe nekompetentných rozhodnutí niektorých štátnych nominantov na postoch riaditeľov a neuveriteľného plytvania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Najlepšie je vidieť miera plytvania v štátnych nemocniciach v porovnaní so súkromnými sieťami nemocníc – pod Agelom alebo Svetom zdravia. Tie dlhodobo hospodária vyrovnane, nevytvárajú žiadne dlhy a ešte aj investujú do zvyšovania kvality. Áno, môžete si povedať, že je to preto, že robia len výkony, ktoré sa im oplatia. Ale aj keby to bola pravda (čo nie je), tak ako môžu existovať výkony, ktoré sa neoplatia, keď ich občan potrebuje. Veď cenu za výkon na trhu určuje najmä ŠTÁTNA VšZP a dohodnúť sa majú so ŠTÁTNYMI nemocnicami. Ak je to tak, je to opäť chyba štátnych nominantov. V prípade týchto nemocníc je mlieko už rozliate a bez oddlžovania by skolabovali, čo samozrejme nikto nechce. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasné oddlžovanie je teda síce nevyhnutné, ale aj tak predstavuje obrovský morálny hazard, ak nepríde zároveň s reálnymi opatreniami na zlepšenie hospodárenia nemocníc. Predchádzajúce vlny totiž ukázali, že nemocnice tieto navrhované kroky takmer vôbec nerešpektovali a znova sa rýchlo zadlžili.

Kedy to skončí?
Bohužiaľ, aj tentoraz to vyzerá to tak, že ozdravné plány, ktoré museli nemocnice pri oddlžovaní predstaviť sú opäť len zdrapmi papiera. Navyše, veľmi slabo vymáhateľnými. Prečo si to myslím?

  1. Ministerstvo zdravotníctva ich odmieta zverejniť. Proste sa ministerka rozhodla, že plány, ktoré majú zabrániť ďalšej strate stoviek miliónov nedá odborníkom na nahliadnutie a posúdenie. Pochybujem, že to bude kvôli ich vysokej kvalite.

  1. Na základe hospodárskych výsledkov z roku 2018 už teraz vidíme, že viaceré štátne nemocnice tvoria opäť nové dlhy. Najhoršie je na tom Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá za rok 2018 vykázala stratu 32,9 milióna eur.

Dokedy to bude trvať? Už ministerka Zvolenská tvrdila, že od roku 2015 sa nemocnice prestanú zadlžovať. Drucker sľuboval zasa rok 2020 a súčasná pani ministerka rok 2022. Namiesto sľubov, by mal rezort prijať také opatrenia, ktoré by zabránili tvorbe nových dlhov a nie donekonečna vlievať do nemocníc milióny daňových poplatníkov. Bez tvrdých opatrení a tlaku na efektivitu je tak súčasne oddlžovanie ďalším vyhodením peňazí do kanála.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to možno riešiť?
V SaS vieme poskytnúť niekoľko riešení ako zabrániť danej situácii:

- reálne platby za výkony v súčinnosti štátu, poisťovne a poskytovateľa,

- uvoľnenie rúk riaditeľom nemocníc pri vyjednávaní s poisťovňami o cene, aby mohli odmietnuť pre nich nevýhodnú zmluvu,

- definovaním obsahového a časového nároku pacienta a prísne stráženie si plnenie záväzkov poisťovní voči svojim poistencom, 

- reorganizáciou nemocničnej siete (tzv. stratifikácia),

- spoločným obstarávaním liekov a materiálu,

- rekonštrukciou budov za účelom zníženia prevádzkových nákladov,

- umožnením vzniku pripoistenia a pod.


Okrem toho je potrebné zabezpečiť efektívne riadenie nemocnice a nastaviť emergentný systém, ktorý bude jasne vyvodzovať zodpovednosť pri opätovnom zadlžení. 

Reálne oddlženie spôsobí, že nemocnice nebudú figurovať ako neplatiči a dodávatelia pristúpia na lepšie ceny bez rizikovej prirážky. Navyše, ak budú finančne zdravé môžu sa uchádzať o investície alebo komerčné pôžičky, ktoré budú následne schopné platiť z výsledku hospodárenia svojej činnosti. Pretože tak by to malo byť. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, bez ohľadu na to, kto ich vlastní, by mali mať v cene za svoje výkony pokryté nie len výdavky, ale mali by skončiť v zisku. Ten následne môžu použiť na lepšie ohodnotenie zamestnancov, nákup techniky, prerábky, modernizáciu...

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  1 585x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu