Najväčšia zmena v našich nemocniciach za posledných 50 rokov viazne

Autor: Janka Bittó Cigániková | 11.3.2019 o 12:02 | Karma článku: 2,10 | Prečítané:  807x

Počuli ste už termín stratifikácia nemocníc? Pod týmto pojmom sa ukrýva najväčšia reforma nemocničnej siete na Slovensku za dlhé desaťročia, ktorá úplne zmení to, ako nemocnice dnes fungujú.

Čo teda stratifikácia znamená v praxi? Reorganizáciu nemocničnej siete tak, aby sa špičková starostlivosť, najlepší personál a vybavenie sústredili do centier excelentnosti, pričom existujúce oddelenia a nemocnice sa nezatvárajú, ale mení sa ich účel.

Máme jednu z najhustejších nemocničných sietí v EU, čo môže znieť priaznivo. Ale v momente, ako túto sieť nevieme vybaviť ani personálom, ani technikou, vlastne ledva dokážeme udržať budovy pokope, stáva sa pre pacienta nebezpečná. Navyše, ak sa štiepia špecializované výkony a operácie na príliš veľa miest, kde sa robí z „každého trošku“, nemá personál ako získať potrebnú rutinu a výskumy jasne dokazujú, že častejšie pochybí. Logika stratifikácie je  teda jednoduchá a veľmi správna. Špičkové výkony a personál treba sústrediť na oddeleniach, kde majú dostatočnú prax a vybavenie. Na zvyšné oddelenia treba sústrediť menej špecializovanú, následnú a dlhodobú starostlivosť. Popritom všetkom je potrebné zachovať hustú sieť urgentov nevyhnutných pre rýchlu a akútnu pomoc.

Stratifikácia teda prinesie kvalitu na úkor kvantity. Budete možno musieť ísť trošku ďalej, keď budete potrebovať plánovanú operáciu, ale dostanete ju od naozaj špičkových odborníkov s najmodernejším vybavením a nižším rizikom komplikácií. Akútnu pomoc dostanete rovnako rýchlo alebo rýchlejšie, ako dnes, tiež však bude vďaka špecializácii kvalitnejšia.

Príliš veľké sústo pre ministerku?

Keď Ministerstvo zdravotníctva predstavilo túto reformu začiatkom leta minulého roka, SaS a aj ja osobne sme boli prví, čo jej tlieskali a ministerstvo sme pochválili. Už vtedy som však vyslovila pochybnosť, či takúto ambicióznu reformu ministerstvo zvládne presadiť. Pýtate sa prečo? Lebo jej prvá časť nebude vôbec populárna.

Aby totiž tieto najmodernejšie centrá v nemocniciach vznikli, budú sa musieť najprv tie menej kvalitné zmeniť na iné oddelenia. V praxi tak mnoho nemocníc príde o časť svojich kapacít. Najlepšie je to viditeľné na príklade pôrodníc. Keď sa súkromná sieť nemocníc Svet zdravia rozhodla zatvoriť pôrodnicu vo Svidníku, lebo nespĺňala minimálny počet pôrodov na zaručenie bezpečnosti pacientov a nemala potrebný personál, hneď sa ozvali lokálni politici.

V tomto prípade to súkromná sieť ustála a na svojom rozhodnutí trvala aj napriek nevôli miestnych politikov. Bojím sa však, že keď príde na štátne nemocnice, ministerstvo nebude schopné čeliť tlaku rôznych lobistov či miestnych straníkov a z nepopulárnych krokov radšej vycúva. Pritom tu ide doslova o životy ľudí.

Prvé trhliny sú už viditeľné

Ešte v decembri minulého roka nám bol na Zdravotníckom výbore predložený časový plán, podľa ktorého mala byť v tomto období stratifikácia už v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Je začiatok marca a projekt stále nikde. Ministerstvo vraj stále na ňom iba pracuje, aby bol ,,dobre” pripravený.

Živo si viem predstaviť, ako si jednotliví riaditelia nemocníc, ktorých by sa mala reforma dotknúť, aktuálne podávajú na ministerstve kľučky a lobujú, aby práve tá ich nemocnica dostala výnimku. Taktiež tie telefonáty straníckych starostov svojim koaličných predsedom, aby z vyšších miest presadili, že práve nemocnica v ich meste bude tá vyvolená, aj keď na to nespĺňa predpoklady.

Tak veľmi potrebná reforma našich nemocníc sa zatiaľ naťahuje a namiesto odborných argumentov vstupuje do hry politika. Stratifikácia zrejme predstavuje pre pani ministerku úlohu, s ktorou sa nevie popasovať a je nad jej sily. Škoda, veď jej cieľom je výrazne skvalitniť zdravotnú starostlivosť pre občanov.

Dnes mal byť zverejnený konkrétny návrh stratifikácie na pripomienkovanie. Tak ako sme sa obávali, zostalo len pri sľuboch.  A zatiaľ čo nám v slovenských nemocniciach zbytočne (rozumej úmrtia, ktoré sa dali odvrátiť) umierajú ľudia a zdravotníci odchádzajú do iných štátov alebo povolaní, Smer sa teší z najväčšieho zdravotníckeho úspechu tejto vlády – toaletného papiera. Aj to len pre vyvolené nemocnice.

Náš záväzok, zlepšiť slovenské zdravotníctvo, stále platí. Máme odvahu stratifikáciu nie len poctivo naplánovať a spustiť, ale ju aj trpezlivo vysvetľovať a obhajovať.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

OTÁZKY A ODPOVEDE

Delta variant má odlišné príznaky. Čo o ňom vieme? (otázky a odpovede)

Delta variant sa šíri rýchlejšie.

Delta variant zatrasie aj slovenským letom. Spúšťačom mohol byť zápas v Budapešti

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.

Urobili sme posun, ktorý si všimol aj Biden (komentár)

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


Už ste čítali?