Dobre bude. Aj v zdravotníctve

Autor: Janka Cigániková | 2.1.2019 o 17:31 | (upravené 2.1.2019 o 21:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1201x

Každý z nás má spoločné záujmy s istou skupinou ľudí. A tak je to aj v zdravotníctve. Lekári ťahajú za jeden povraz, sestry tiež, lekárnici, laboratórni technici, záchranári... každý presadzuje svoje záujmy.

Raz hovorí súkromný, inokedy štátny sektor, raz poistovne, inokedy poskytovatelia, raz ambulantný sektor, inokedy nemocnice. A tak to má byť. Ak sa chceme správne rozhodovať, nesmieme rozhodovať od stola bez vypočutia týchto názorov. A ak máme v závere niekedy iný názor ako nejaká skupina, neznamená to, že sme proti, často práve naopak. 

VEĽA ZÁUJMOVÝCH SKUPÍN V ZDRAVOTNÍCTVE

Treba si uvedomiť, že zdravotníctvo je jedným veľkým spletencom záujmových skupín a že ak chceme skutočné zlepšenie, je nutné sa na riešenia pozerať vždy z pohľadu komplexného úžitku pre pacientov a prerozdelenia obmedzených zdrojov, ktoré do zdravotníctva pritekajú. Nie z pohľadu výhody pre určitú skupinu vyvolených. Inými slovami, viac peňazí áno, ale chceme za to jasný (rozumej merateľný a meraný) prínos pre pacienta. Nehnevajte sa preto na nás prosím. V dôsledku to bude mať totiž pozitívny efekt nie len pre pacienta, ale aj pre vás, ktorí v zdravotníctve pracujete. 

Iste by bolo jednoduchšie, a najmä v pozícii opozičnej strany, raz bojovať za väčšie platy zo zákona pre tých, či oných, inokedy za vyššie zmluvy pre poskytovateľov od poisťovní (ktoré však platia našimi peniazmi), alebo za viac nemocníc, ideálne v každej dedine jednu s urgentom. Mohli by sme roztlieskavať ministerku, ktorá každoročne prihráva desiatky miliónov farmafirmám pod rúškom pomoci pacientom. Problém však je, že to celé musí niekto zaplatiť. A všetci vieme, že práve tí rozdávajúci politici to nebudú. Nikdy neverte politikom, ktorí rozdávajú. Rozdávajú totiž vami zarobené peniaze, nemajú vlastné. 

Niekedy nám vyčítajú, že sa málo zastávame tej či onej záujmovej skupinky v zdravotníctve. Za týmito výčitkami sa však často skrýva kritika toho, že vlastne vyžadujeme viac efektivity a žiadame skutočné riešenia, nie populistické drahé náplaste. 

V tomto duchu vidím aj rok 2018 TU: 

 http://www.teraz.sk/slovensko/ciganikova-pozitivom-v-zdravotnictv/370030-clanok.html

SLOVENSKÉ ZDRAVOTNÍCTVO POTREBUJE FÉROVÝ PRÍSTUP AKO SOĽ

Som hrdá, že som členkou vysoko odbornej strany, ktorá nemá problém ponúknuť konkrétne riešenia a oceniť správne návrhy aj ak ich ponúka niekto iný. Tiež oceňujem, že vedenie SaS dlhodobo trvá na tom, že ak chcem niečo kritizovať, musím vedieť povedať, ako by sa to malo robiť lepšie. Zo začiatku to nebolo pre mňa osobne ako nováčika v rezorte veľmi pohodlné, ale práve to ma donútilo poctivo počúvať a študovať, rozmýšľať nad príčinami a dôsledkami problémov i návrhov riešení. Dnes už nemám žiadny problém ponúknuť k pomenovanému problému aj riešenia. Tak vyzerá každá naša tlačovka, blog, vystúpenie v rozprave a preto sme si ako jediní mohli dovoliť predstaviť komplexnú reformu zdravotníctva TU:https://www.flipgorilla.com/p/25441453291342217/show.

Jej druhé vydanie plánujeme v prvej polovici tohto roku a bude nasledovať ďalšie turné po Slovensku.

SKLADÁME PUZZLE

So zlepšením zdravotníctva to myslíme vážne a úprimne. Skladáme puzzle, snažíme sa o konštruktívnu debatu, nikto nás neovplyvňuje, ale vypočujeme si každého. V závere povieme na rovinu, čo si myslíme a nezahmlievame. Konfrontujeme sa s inými názormi, ale ak sme o niečom presvedčení nezačneme cúvať, keď je na nás vytváraný tlak, neobraciame, neprezliekame kabáty, držíme slovo. Vydieranie voličskými hlasmi na nás neplatí. Veríme totiž, že podstatná časť Slovákov má zdravý rozum a ocenia o niečo komplikovanejšiu pravdu vedúcu k pozitívnym výslekom viac, ako ľúbivú lož vedúcu k zhoršovaniu zdravotnej starostlivosti a k zadlžovaniu. 

BUDE TO DOBRÉ

Napriek všetkým problémom v zdravotníctve, skúsim to ukončiť pozitívne. Sme SaS. Strana, ktorá hovorí nahlas pravdu aj keď sa niekedy počúva ťažšie. Strana, ktorá neponúka nejasné frázy o svetovom mieri, ani sľuby platené z peňazí ľudí, ale ponúka jasné návrhy riešení s dôrazom na ľudí a na to, aby za ich peniaze dostali čo najviac. Je pravda, že po desaťročiach, kedy sa v zdravotníctve vo veľkom šafárilo, kedy sa nijako nesledovala kvalita alebo efekt pre pacienta, takýmito požiadavkami často nahneváme najmä tých, od ktorých toto zlepšenie vyžadujeme. Ak by sme boli ticho, asi by boli viacerí spokojnejší. Ale my sme presvedčení, že naša cesta je poctivá a pre občana, ktorý to celé platí jediné správne riešenie. A tiež, že je férové naše návrhy, aj tie menej populárne, predstaviť čím skôr. Jednak preto, aby ste sa mohli správne rozhodnúť vo voľbách a tiež preto, aby sme mali všetko poctivo prediskutované a boli si istí, že ponúkame to najlepšie možné riešenie. Pre pacienta. 

Napriek tomu, že sme sa rozhodli ísť zložitejšou cestou a že sa pasujeme s populistami, klamármi, ktorí sľúbia a rozdajú aj nemožné, s nespravodlivými súdmi práve tých, ktorí z neprehľadného a zle menežovaného rezortu profitujú, napriek tomu sme najsilnejšou opozičnou a druhou najsilnejšou parlamentnou stranou. 

Nie je a nebude to s tým Slovenskom teda až také stratené. Stačí, aby pracujúci, čestní a rozmýšľajúci ľudia išli k voľbám. Čím viac ich bude, tým sa bude mať Slovensko lepšie. 

Prajem nám všetkým šťastný, ale aj poctivý a pracovitý rok 2019. Bude to dobré :)

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?