Koho sa budú týkať nové poplatky u lekára až do 30 Eur?

Autor: Janka Cigániková | 18.12.2018 o 15:36 | Karma článku: 3,98 | Prečítané:  1695x

Od januára si za vyšetrenie v objednanom termíne môžete zaplatiť až do 30 Eur. Z vlastného vačku, nie z vašej zdravotnej poistky. Za vyšetrenie, nie za objednanie. A aj za diagnózy v tzv. prioritnom balíku. Toto tu ešte nebolo. 

 

Vláda každý mesiac vyberá od ľudí zdravotné odvody, ku nim pridá platby za tzv. poistencov štátu, teda nepracujúcich a celé to potom prerozdeľuje poisťovniam. Tie z tejto sumy platia lekárom a nemocniciam za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktorú občan spotreboval.

POISTIŤ SA JE POVINNÉ

Platiť si zdravotné poistenie je zo zákona povinné. Neexistuje možnosť neplatiť. To preto, aby sa nestalo, že človek bez poistenia nebude mať na zaplatenie zdravotnej starostlivosti, následkom čoho by mohol zomrieť.

Na druhej strane vaša poisťovňa je povinná platiť poskytovateľom za zdravotnú starostlivosť, ktorú ste dostali. Článok 40 Ústavy hovorí: Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.

Teda nie na všetko zadarmo, ako Vám populistickí politici hovorili. To bolo vždy klamstvo. Zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia hovorí, čo presne máte hradené z verejného zdravotného poistenia. V paragrefe 3 tohto zákona sa píše, že na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú aj zdravotné výkony vedúce k zisteniu choroby, alebo poskytnuté pri liečbe choroby uvedenej v Zozname prioritných chorôb. Ide o všetky možné bežné, najčastejšie diagnózy a aj také, ktorých liečba je neúnosnou finančnou záťažou. Doteraz boli tieto skutočne bezplatné.

PLATIŤ Z VAŠEJ POISTKY POVINNÉ NEBUDE

Smer napriek vyhláseniam Roberta Fica urobil zásadnú a historickú zmenu a do zákona vsunul osobitný predpis  o doplnkových ordinačných hodinách, ktorý hovorí, že v prípade ak budete vyšetrení v doplnkových ordinačných hodinách si zdravotnú starostlivosť budete uhrádzať podľa cenníka lekára z vlastného vrecka. Teda nie vaša poisťovňa, ktorej platíte odvody.

Za jedno vyšetrenie zaplatíte maximálne 30 Eur.  Ak si nebudete môcť dovoliť čakať a budete sa chcieť, alebo musieť objednať, budete platiť priamo a za všetky diagnózy. Aj tie prioritné, ktoré vám doteraz zákon skutočne garantoval ako bezplatné (resp. hradené z verejného zdravotného poistenia).

OBETE SOCIÁLNEJ DEMOKRACIE

Áno týka sa to len tých, ktorí budú nútení sa objednať. Teda napríklad:

- pracujúcich, ktorí si nemôžu dovoliť čakať celé hodiny, až dni, na vyšetrenie (z niečoho tie dane a odvody a teda celý štátny aparát vrátane zdravotníctva platiť treba),

- pracujúcich detí rodičov, ktorí potrebujú doprovod k lekárovi,

- mamičiek, ktoré doma čaká dieťatko,

- mamičiek s chorým dieťaťom, ktoré majú druhého súrodenca (a nechcú aby v čakárni tiež ochorel),

- mamičiek, ktoré majú príliš netrpezlivé alebo mrzuté deti na niekoľkohodinové čakanie v čakárni, 

- dôchodcov, a všetkých ostatných, ktorí nechcú a nevládzu čakať v hrôzostrašných podmienkach slovenského zdravotníctva,

- všetkých, ktorí už dnes sú nútení čakať od štvrtej ráno, alebo celé dni v čakárňach a aj tak nemajú istotu, že sa dostanú na rad,

- všetkých, ktorí dostanú termín vyšetrenia hradeného z verejného poistenia až príliš neskoro. 

A pozor, zákon vás síce chráni pred výškou poplatku, ,,len" do 30 Eur, ale tiež iba za jednu návštevu. Za každú kontrolu, opakovanú návštevu, komplikáciu v liečbe môžete platiť znova. 

A zároveň ste povinný platiť si zdravotný odvod poisťovni. Slovenskému zdravotníctvu ste sa vyzbierali historicky najviac v zdravotných odvodoch. A keďže ekonomika rastie, o rok sa ráta s ešte väčším príspevkom z odvodov ľudí. O čo sa viac vyzbiera od ľudí, o to menej dá štát na svojich poistencov. Odmenou nech vám je možnosť platiť za to, za čo si už raz platíte v spomínaných odvodoch. 

CHORÁ PODSTATA

Chcem zdôrazniť, že SaS nie je proti primeranej spoluúčasti pacienta v neprioritných diagnózach a ani proti objednávaniu na termín. Sme však zásadne proti tomuto riešeniu a to z týchto dôvodov: 

-        SMER spoplatňuje primárne  diagnózy,

-        trestá pracujúcich, 

-         financuje zle urobený rozpočet (zdravotníctvu historicky najviac zobral, pridal napr. obrane, súčasne ľuďom naparil priame platby za zdravotnú starostlivosť), 

-        možnosť delenia vyšetrení na viac návštev za účelom vyššieho zárobku,

-        neexistuje dopadová štúdia - prečo práve 30 eur, koľko to má priniesť, aký z toho bude mať pacient úžitok,

-         k niektorým lekárom sa nedá dostať bez objednania, tým pádom bez platenia (čítaj TU)

-      príliš drahé podľa ľudí samotných (viď prieskum Národného centra zdravotníckych informácií)

 

RIEŠENIA

Sme v 21. storočí a objednanie na termín by malo byť súčasťou zdravotnej starostlivosti. Je nutné tlačiť najmä na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, aby viac spolupracovala s poskytovateľmi, ktorí už dnes objednávajú na termín, aby ich lepšie odmeňovala, motivovala. Aby v budúcnosti začala podmieňovať uzavretie zmluvy s lekárom tým, že tento bude poskytovať objednanie na čas ako súčasť výkonu. Na to ale treba dať poisťovni a následne ústretovým poskytovateľom (lekárom) peniaze z verejného rozpočtu a nie dať ho Dankovi na nákup stíhačiek. 

Keďže už nikto ani nedúfa, že nominanti tejto vlády by zvládli tak sofistikovaný manažment, ako je dokázať objednať pacienta na presný termín, mohol by Smer zatiaľ adoptovať náš návrh zákona. Podľa neho by ľudia mali skutočne možnosť objednať sa na termín, ale platili by len za samotné objednanie (keďže je pri tejto vláde bohužiaľ nadštandardom) a maximálne 10 Eur. Vyšetrenie samotné by už bolo hradené z povinného verejného zdravotného poistenia. 

Vláda  nechala zaplatiť ľudí zdravotné odvody v plnej výške, ale vykradla zdravotnícky rozpočet cez zníženú platbu za svojich poistencov (nepracujúcich). Pokles platieb za poistencov štátu nesmie byť kompenzovaný priamymi platbami od ľudí, osobitne za diagnózy v prioritnom balíku. Ak si majú ľudia za zdravotníctvo ešte viac priplatiť, je na čase, aby to aj začali cítiť. 

Pripoistenie je skutočné systémové riešenie. Na to aby mohla vzniknúť možnosť ľuďom sa pripoistiť nad rámec štandardu, ktorý bude pre všetkých rovnaký, je nutné tento štandard určiť. A teda nahlas povedať, na čo skutočne má pacient nárok a najmä do akého termínu. Nie ako teraz, keď sa hráme na zdravotníctvo zadarmo, ale na vyšetrenie sa dostaneme aj nikdy. Resp. po novom pri plnej platbe z vlastného vrecka. 

VIEME, AKO TO ZLEPŠIŤ

No a v neposlednom rade je to na občanoch. Treba voliť schopnejších ľudí do vedenia štátu. Ľudia sa často hnevajú, že poslanci si svoje platy nezaslúžia, že dokopy nič nerobia. Ale zvoliť do parlamentu politikov, ktorí budú pre krajinu a život ľudí skutočným prínosom je práve práca občanov.

Napríklad SaS má hotových 8 komplexných reformných diel vo všetkých prioritných oblastiach a je pripravená robiť skutočne systémové riešenia, ktoré spravia zo Slovenska lepšiu krajinu pre život. Ideálne dlhý a zdravý život. 

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ako Fico sám seba usvedčil

Na otázku, či si vypočul nahrávku Gorily, Fico odpovedal, že nie. Pretože on si nikdy nepúšťa vlastné vystúpenia.

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?