Zákon o omamných sestrách

Autor: Janka Cigániková | 13.9.2018 o 17:20 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  5558x

Dnes sme k zákonu o omamných látkach prilepili pozmeňujúci návrh zákona, ktorý bývalým zdravotníckym asistentom zvýšil kompetencie. V ambulanciách už nebude musieť mať lekár sestru, bude stačiť asistent. Po novom praktická sestra.

A tak sme stvorili akýsi zákon o omamných sestrách.

Toto je typický štýl práce tejto koalície. Všetky čo i len trochu kontroverzné zmeny zákonov prilepia v druhom čítaní k úplne iným, nesúvisiacim.  V druhom čítaní predložiť zákon znamená vyhnúť sa týždňom verejnej diskusie aj pripomienkovaniu odborníkmi, reportážam v médiách, pozornosti verejnosti. Proste si k hocijakému zákonu prilepíte čo si práve zmyslíte a je to. Ak to nikto nespomenie v pléne, málokto sa to dozvie. A keď to aj spomenieme, verejnosť (aj odborná) má zväčša len niekoľko hodín na reakciu, kým je zákon definitívne platný.

Keďže v parlamente bohužiaľ ešte stále sedia väčšinou poslanci umiestnení na kandidátku podľa poslušnosti, ktorí by si nevedeli zarobiť bez štátneho cecku, celý deň ani nie sú v sále. Prídu len na hlasovanie poslušne stlačiť gombíček. A tak možno ani netušia, že pri prerokovávaní zákona o radiačnej ochrane zmenili systém prehliadok mŕtvych tiel, ktorý nám po týchto zmenách v súčasnosti kolabuje. Niektorí iste netušia, že keď hlasovali za zákon o radiačnej ochrane, schválili zároveň protiústavné vyvlastnenie dodávateľov nemocníc, alebo úpravy pravidiel ambulantnej pohotovosti pre občanov. A tak nám tu 5-6 ľudí zo zdravotníckeho výboru riadi celú zdravotnícku politiku. Zbabelo, bez diskusie, cez pozmeňováky. Od roku 2016 ich takto priniesli vyše 700 (!). A každá z týchto rýchlych zmien sa dotýka Vášho zdravia a života.

Na dnešnej schôdzi koalícia Smer-SNS-Most napríklad ohrozila pacienta, znížila  štandard zdravotnej starostlivosti a vyhnala ďalšie sestry zo Slovenska. 

OHROZENÝ PACIENT A ZNÍŽENIE ŠTANDARDU

Tým, že sme nedávno (samozrejme cez pozmeňovák a narýchlo) schválili zmenu názvu zdravotníckeho asistenta na tzv. praktickú sestru, priamo sme ohrozili pacienta. Ako? Pochybujem, že naši občania v chode dní majú čas sa podrobne venovať politike a preto im táto zmena mohla ujsť. Ak teda vidia pri lôžku svojho dieťaťa niekoho s visačkou ,,praktická sestra“, je to pre neho jednoducho sestra. Kvalifikovaná pracovná sila, ktorej sa neboja zveriť ani pri vážnejších zásahoch. Tu ale prichádza k omylu.

Praktickej sestre (bývalému zdravotníckemu asistentovi) stačia 2 roky večerného štúdia ošetrovateľstva, zatiaľ čo zdravotná sestra musí mať minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a 4600 hodín praxe. Tým, že sme obe kvalifikačné úrovne nazvali skoro totožne, sťažili sme pacientovi možnosť rozoznať, či náhodou nedal zriaďovateľ zdravotníckeho zariadenia kompetencie sestry asistentovi v zámere ušetriť na drahšej pracovnej sile.

Nevravím, že každý bude chcieť šetriť, vyhodí zdravotnú sestru a prijme lacnejšiu, praktickú. Ani že všetci budú praktickým sestrám dávať prácu, na ktorú nemajú vzdelanie. Vravím len, že v krajine, kde existujú lekári, ktorí vedú dvojité čakačky na záchranu umierajúcich pacientov podľa toho, koľko pacienti zaplatia, v krajine, kde sa poisťovne nie vždy dostatočne platia za prácu zdravotníkov, považujem takéto prepisovanie vizitiek za veľmi nešťastné, až nebezpečné.

VĎAKA TOMUTO BUDE EŠTE MENEJ SESTIER

Predstavte si, že sa ako sestra roky trpezlivo staráte o pacienta. V hnusných zabudnutých nemocniciach doslova držíte zdravotníctvo ako tak na nohách, z úbohého platu nakupujete záclonky a vázičky, aby ste aspoň trochu spríjemnili prostredie trpiacim. Často riskujete, robíte výkony mimo Vašej právomoci ktoré nemá kto urobiť, znášate nepríjemné správanie nadriadených, ale často aj nevďačných príbuzných pacientov, ktorí sa na Vás vyvršujú za to, aká je strava, alebo ako to tam vyzerá. Ako keby ste za to mohli práve Vy.  Vašim kolegom lekárom sa zvyšujú platy, investuje sa kde kade, ale napriek Vašim naliehavým žiadostiam, že z tej almužny neviete vyžiť, že už sa Vám aj rodina rozpadla, lebo kolegyne poodchádzali a Vy ťaháte aj za ne, napriek tomu sa nad Vami lekári vo vláde nezľutujú. Naopak, ešte spravia takýto podraz a miesto aby sa s Vami vôbec bavili, za Vašim chrbtom dajú Vašu prácu, pre ktorú Vás predtým prinútili študovať a platiť si vysokú školu, niekomu kto o takúto prácu ani nestojí, uvedomujúc si riziko. A jediným Vaším previnením je, že ste príliš slušná. No neviem ako Vy, ale ja by som sa zbalila vedľa do Rakúska, kde si mňa aj moju prácu vážia viac. A predpokladám, že mnoho sestier tak aj spraví. 

Riešenia ich situácie som opísala TU. A môj názor na tento zákon a správanie predkladateľov TU.  

PS: Čo myslíte, koľko na mzdách môže ušetriť predkladateľ - pán Zelník (SNS), ktorý je zároveň majiteľom súkromnej polikliniky? Keby z minuloročných tržieb dal niečo na platy sestier, možno by ich mal v ambulanciách viac a nemusel sa meniť zákon.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedie Linku pre týrané ženy: Volajú nám aj také, ktoré partner týra desiatky rokov

Mária Víteková vraví, že ženy nemôžu nútiť, aby násilníkov opustili.

Extrémne výkony v práci majú aj odvrátenú stranu

IT architekti a piloti sú podľa Profesia.sk na Slovensku najlepšie platení.


Už ste čítali?