Efektivita je najväčšie bohatstvo Slovenska a najväčší nepriateľ štátnych nemocníc

Autor: Janka Cigániková | 27.5.2018 o 19:00 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  767x

Efektivita je najväčšie bohatstvo Slovenska. Ťažko sa môžeme spoliehať, že tu nájdeme veľké úložiská zlata, striebra, že tu nájdeme diamanty alebo zásoby ropy. Preto, ak chceme byť bohatší, ...

... musíme buď viac produkovať (rozumej viac pracovať, mať menej voľna, ísť ešte neskôr do dôchodku a pod.), alebo byť efektívnejší. Páči sa mi predstava, že ako politici pomôžeme ľuďom byť bohatšími tak, že sa zameriame na efektivitu vynaložených verejných financií. Teda na to, aby z každého jedného minutého eura mala spoločnosť maximálny možný prínos. Vďaka efektívnemu hospodáreniu bude uspokojené najväčšie možné množstvo ľudí. To je to najľudskejšie a najlepšie riešenie, aké môžeme verejnosti ponúkať. Aj v zdravotníctve.

ROVNAKÉ PRAVIDLÁ, RôZNE VÝSLEDKY

Štátne nemocnice si môžu dovoliť neplatiť odvody za svojich zamestnancov, neplatia dodávateľom. Ak si dodávatelia po rokoch čakania začnú od nemocníc súdne vymáhať preplatenie faktúr, vládni politici ich vyvlastnia protiústavným zákonom. Popritom sa hrajú na záchrancov nemocníc, plánujú piate alebo šieste stámiliónové oddlženie, blúznia o Rázsochách a toaletný papier pre každého pacienta oznamujú ako úspech storočia.  Ako je možné, že za rovnakých trhových pravidiel nemocnice v rôznej forme vlastníctva dosahujú diametrálne odlišné výsledky hospodárenia?

Tento týždeň sme v parlamente preberali správu Najvyššieho kontrolného úradu z kontroly zameranej na hospodárenie a nakladanie s majetkom zdravotníckych zariadení. Kontrola bola zameraná na obdobie 2011-2015 v 38-ich nemocniciach s rozdielnymi organizačnými a vlastníckymi formami.  Išlo o 14 štátnych príspevkových nemocníc, 8 samosprávnych, 10 transformovaných a 6 súkromných nemocníc.

Súkromné nemocnice a akciovky boli ziskové, resp. sa ich hospodárenie v priebehu sledovaného obdobia zlepšovalo. Samosprávne (krajské a mestské) a štátne nemocnice boli stratové. Štátne nemocnice produkovali ďaleko najväčší objem straty. Táto dosiahla v sledovanom období 355 miliónov eur a to napriek tomu, že  v roku 2011 štát oddlžil v objeme 350 mil. eur najmä štátne zadlžené nemocnice. Dnes, v roku 2018 tento dlh presahuje 800 miliónov eur.

NEEFEKTÍVNE A NEZODPOVEDNE

Netransparentné obstarávania, predražené nákupy, nedodržiavanie plánovaného rozpočtu, neodvádzanie odvodov, neplatenie faktúr, rastúca spotreba materiálu, nevýhodné zmluvy, žiadne investície, nemeranie a neporovnávanie výsledkov, to všetko je nie len neefektívne, ale aj vrcholne nezodpovedné. A tiež je to obsahom správy NKÚ ku kontrole štátnych nemocníc.

Správa tiež konštatuje, že v súkromných nemocniciach sa tieto problémy skoro nevyskytujú. Čím to je, že súkromník sa správa zodpovednejšie a zamedzuje plytvaniu? No áno, chce mať zisk. Nebude okrádať sám seba. Nechce ísť do straty, veď investoval vlastné peniaze a vlastný čas práve preto, aby sa mu to vrátilo. Rozumiem tejto motivácii a pri tvorbe regulácie s ňou viem narábať. Ako zákonodarca viem napríklad zisk podmieniť splnením nejakých verejnoprospešných podmienok. Môžem obmedziť vstup do akejkoľvek súťaže spoločnostiam, ktoré majú príliš dominantnú silu na trhu pre zachovanie zdravého trhového prostredia. Čo ale zákonom ovplyvniť neviem, je nekonečné plytvanie štátnych manažérov a populistických politikov, ktorí si za peniaze ľudí kupujú vlastné pohodlie. To, že kradnúť sa nemá, sme už do zákonov predsa napísali. 

ODMENIŤ TREBA DOBRÝ VÝSLEDOK PRI DODRŽIAVANÍ JASNÝCH PRAVIDIEL

Odmeňovať a chrániť neefektivitu je škodlivé. Zadlžené nemocnice odrádzajú zdravotníkov, sú nebezpečné pre pacientov a stoja nás viac peňazí. Štátne nemocnice by mali byť transformované na akciové spoločnosti. V SaS sme presvedčení, že jasné (a vymáhané) pravidlá hospodárenia v nemocniciach sú tou správnou cestou k fungujúcemu zdravotníctvu.

Ďalšie naše riešenia pre zdravotníctvo nájdete TU. 

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?