Pellegrini rozpráva hlúposti

Autor: Janka Cigániková | 10.5.2018 o 19:20 | (upravené 10.5.2018 o 20:13) Karma článku: 11,28 | Prečítané:  6440x

Tak sa nám pán premiér spravodlivo rozčúlil nad tým, ako je to možné, že sú nemocnice stratové a pritom kadejaké lukratívne oddelenia, ako sú napríklad CT, MR či laboratória (Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky - SVaLZ) 

v súkromných rukách profitujú. 

Vraj laboratóriá, CT-čka a iné oddelenia a odbory, ktoré sú vysoko profitabilné, by mali byť v rukách štátnych nemocníc a zisky, ktoré sa z toho generujú, majú ísť do rozpočtov nemocníc, tak to má byť správne. "Nemôžem tolerovať fakt, že všetko to, čo je ziskové, je už dávno v súkromných rukách, a to, čo je stratové, zostalo na krku štátu a štát to musí financovať,“ zhrnul Pellegrini.


PEKNE TO ZNIE, ALE...

65-70% podiel platieb pre tieto zariadenia ide od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Ona rozhoduje koľko a komu bude platiť. Štát má teda v ľavej ruke ovládač pre výšku platieb a v pravej ruke prázdnu, až stratovú kasu štátnych nemocníc.  Súčasťou tej pravej strany sú aj dobre, ba až páperovo kvalitne zazmluvnení súkromní poskytovatelia SVaLZov od VšZP. Ak chce štát viac peňazí pre nemocnice a menej pre tieto oddelenia, stačí zvýšiť platby nemocniciam a znížiť labákom a pod. Je úplne jedno kto vlastní budovu, prístroje, atď. Podstatné je koľko sa rozhodne štát (dominantná štátna poisťovňa) za tieto služby zaplatiť. Že potom to tí zlí súkromníci nebudú poskytovať? No ak sa stane, že sa vykašlú na možné príjmy a nenájde sa naozaj nikto, kto je ochotný zarábať (aj keď menej), potom štát môže uvažovať o zriadení vlastného labáku. 

 

ŠTÁTNE VLASTNÍCTVO, ŠTÁTNA VÝKONNOSŤ

Druhé "ale" je vo výkone. Videl pán minister nasadenie napr. súkromných MRI pracovísk? Od rána do večera vkuse. Mám obavu, že ak bude čokoľvek štátne, dopadne to typicky štátne aj v kvalite a ochote. Lebo veď súkromníkom ide o zisk. Áno, to je pravda. A táto motivácia spôsobuje, že chcú makať čo najviac. Aj od rána do večera.A tiež chcú zarobiť viac ako konkurencia = vziať konkurencii čo najviac pacientov. Preto sa predbiehajú nie len v dobe ordinovania, ale aj v kvalite služieb a priestorov. Samozrejme len do tej miery, do akej sú konkurenciou nútení. Lebo ak nemá pacient veľmi kam odísť, tak nemusia robiť nič navyše a svoj zárobok majú istý.  To sa môže stať ak bude všetko štátne. Obávam sa, že štát nemá takéto motivácie čo spôsobuje letargiu, neefektivitu a typickú štátnu skostnatenosť, čo v konečnom dôsledku bude stáť viac ako dnešné zisky (opakujem, že závislé najmä od štátnej poisťovne). Bude to stáť životy, zdravie, zničené nervy chorých ľudí, zničené osudy. 

 

A BUDE TO STÁŤ NESKUTOČNÉ PENIAZE 

Štát nemá vlastné peniaze. Žiadne. Všetky peniaze, ktoré štát má, zobral ľuďom. Slovákom, prípadne Európanom. Ale niekto iný tie peniaze zarobil, štát má za úlohu len rozkázať koľko majú ľudia odovzdať. A potom to minúť.

Súkromné SVaLZy, ktoré dnes fungujú, čiastočne investovali svoje zisky do priestorov a vybavenia. Viete si predstaviť, koľko bude štátny rozpočet, teda nás všetkých, stáť zariadenie nových laboratórií, CT, MRI atď. vo všetkých štátnych nemocniciach? A to si k tej cene prirátajte korupčnú prirážku. Lebo veď nakupuje štát a ten nemá motiváciu nakupovať efektívne (na rozdiel od zlého súkromníka, ktorý je konkurenčným bojom nútený investovať časť zisku a teda o to menej zarobí), lebo nenakupuje zo svojho a nič neriskuje. Veď prečo nekúpiť dvakrát drahšie CTčko, keď štátny manažér za to dostane tučné všimné do vačku. A zodpovednosť žiadna, lebo veď šéf, rozumej volič, sa nezaujíma. Alebo keď aj a náhodou sa mu podarí niečo odhaliť, tak stále máme k dispozícii našu slávnu spravodlivosť, ktorá ešte nikoho nikdy nepotrestala. Teda nikoho ,,našeho" - štátneho. Aj toto opatrenie bude oveľa drahšie, ako štátom ovplyvniteľné zisky rôznych poskytovateľov. 

Už to vidím. Predseda vlády poverí ministerku zdravotníctva. Ministerka zdravotníctva poverí riaditeľa Úradu pre riadenie podriadených organizácii (toho času neobsadené miesto)  a ten poverí riaditeľov nemocníc, aby mohutne investovali do budovania štátnych prevádzok CT, MRI, laboratórii a podobne. Po urgentoch to bude ďalší čulý stavebný ruch v zdravotníckych zariadeniach. Preto aby sme vyšachovali existujúce zariadenia, ktorým vieme vlastnými rozhodnutiami ovplyvniť zisk. Paráda. 

A súčasne štátna VšZP v zmysle svojho ozdravného plánu bude znižovať jednotkové ceny výkonov, takže v nových zmluvách nových štátnych zariadení už budú nové, výrazne nižšie ceny. Teda aj zisky budú nižšie.

Ako poznáme flexibilnosť štátneho aparátu, po dvoch-troch kolách  odvolávaní sa v štátnych tendroch podarí konečne zazmluvniť budovateľov. Za 3-4 roky hádam už bude aj niečo stáť. Ako poznáme smeráckych podnikateľov v stavebníctve, iste sa kde-kade niečo nalepí.

 

A ČO TAK ZDRAVÝ ROZUM?

Možno by stačilo urobiť pár opatrení, ktoré sme popísali v našej reforme 105x lepšie zdravotníctvo:

- Cez štátnu poisťovňu vytvoríme účinný tlak na ceny, podporíme konkurenciu.

- Budeme zazmluvňovať podľa pomeru ceny a kvality, a nie podľa vlastníka. 

- SVaLZ budú platené poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti (ambulancie, nemocnice), následne si ich tí vyúčtujú ako súčasť výkonov v poisťovni. V súčasnosti ich výkony priamo hradia zdravotné poisťovne, hoci ich činnosť objednávajú lekári v ambulantnej aj ústavnej zložke. Je to niečo podobné, ako keby pekárovi cenu múky hradil niekto iný než ten, kto výrobok kupuje. 

- Postupne zbavíme systém DRG všetkých deformácií tým, že skrátime obdobie konvergencie základnej sadzby.  

Problém s privysokými zárobkami súkromníkov nie je dôkazom ich zlyhania, ale zlyhania štátneho riadenia. Toho riadenia, ktoré majú v rukách smeráci viac ako desať rokov. A myslím, že by stačilo.

 

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu

Tóth opísal aj dovolenkovanie s Kočnerom.

Dobré ráno

Dobré ráno: Neurochirurgia kolabuje, a zrazu za to nik nemôže

Čo sa to deje na Kramároch.


Už ste čítali?