O neprivatizácii nemocníc

Autor: Janka Cigániková | 5.4.2018 o 12:42 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  2980x

Tak sme predstavili našu reformu zdravotníctva. Podľa očakávaní, zdvihla vlnu reakcií. Prečítať si ju môžete TU a budem rada, ak sa zapojíte do argumentačnej diskusie o tom, ako má vyzerať lepšie zdravotníctvo.

NEMOCNICE S PRÍSNYMI PRAVIDLAMI HOSPODÁRENIA

Najväčší ohlas zdvihla transformácia nemocníc z príspevkových organizácií bez zodpovednosti za hospodárenie na akciové spoločnosti s jasnými pravidlami a zodpovednosťou. V reforme sú oveľa rozsiahlejšie zásahy do zdravotníctva, uvažujem preto, z akého dôvodu práve zmena formy zriadenia nemocnice a vlastníctva rozčuľuje politikov a niektorých lekárov. A prečo vtĺkajú ľuďom do hlavy, že keď bude nemocnice vlastniť a najmä riadiť súkromník, že ich nechá umrieť? Veď to je asi taká hlúposť, ako keby sme im tvrdili, že ak budú všetky potraviny súkromné, nechajú ľudí umrieť hladom. No prečo by to robili? Veď zákroky majú preplatené. Je to samozrejme hlúposť. 

Tiež je hlúposť, že musí ísť o privatizáciu. Nemocnice predsa môže získať aj kraj, mesto či univerzita, prípadne akcionári môžu byť rôzni. Podstatné je aby vlastníkom nebol ten, ktorý má zároveň sám seba financovať z cudzieho, písať si sám pravidlá (legislatívu) a zároveň sám seba kontrolovať a následne sankcionovať (v tomto prípade skôr nesankcionovať). Teda aby vlastníkom celého procesu nebol štát. Nakoniec na to totiž doplatí dnešný investor, slovenský pacient, ktorý nemá nad svojou investíciou žiadnu kontrolu, lebo všetko sa dá zatajiť, ututlať a keď sa aj nepodarí, tak skutok sa nestal. Dokedy? 

Z POHĽADU PACIENTA

Pacientovi je predsa úplne jedno, či sa o neho postarajú v nemocnici, ktorá patrí štátu, alebo kraju, cirkvi, súkromníkovi, či napríklad univerzite. Podstatné je, aby sa tam o neho postarali tak, ako sa patrí a ako to legislatíva (rozumej štát, ktorému legislatíva i kontrola zostávajú v rukách naďalej) vyžaduje. Dnes máme okolo 90 nemocníc, z toho iba 30 je štátnych. Práve väčšina z tých tridsiatich štátnych nemocníc generuje dlh, a tým musíme stále znova dotovať častokrát nehospodárne nákupy, plytvanie, zlý manažment a doslova parazitujúce zmluvy. Štát vydá iba príkaz, ale tento sa naplní pomocou  peňazí ľudí. My vravíme, zadĺžiš sa, končíš. 

Neviem o tom, že by v neštátnych nemocniciach bol problém so starostlivosťou o pacientov. Nakoniec, spokojnosť pacientov s jednotlivými nemocnicami si môžete pozrieť TU. Naopak, ja ako pacient by som určite radšej išla na nevyhnutný zákrok do krásnej novej michalovskej nemocnice (súkromnej) s jednotkami izbami, s vlastnou televíziou a kúpeľňou, s možnosťou pozvať na izbu svoje návštevy, ako do plesnivej Nemocnice L. Pasteira v Košiciach alebo do hororovej ružinovskej nemocnice

Nemocnica L. Pasteura v KošiciachNemocnica L. Pasteura v Košiciach (https://kosicednes.sk/udalosti/plesnive-priestory-v-suterene-nemocnice/)

Z POHĽADU LEKÁRA

Bojovať za prácu v takýchto podmienkach predsa nemá logiku. Obávam sa, že skutočná motivácia tkvie v strachu z efektivity.

Predpokladám, že prvé, čo by nový investor urobil, skontroloval by existujúce zmluvné vzťahy a hneď potom by začal merať efektivitu a spokojnosť pacientov so službami v nemocnici a teda aj s personálom. Ja by som to takto ako nový investor urobila.  Ale logicky, ak lekár vie, že si svoje ohodnotenie zaslúži, ak je naozaj dobrý, ak všetok svoj čas venuje pacientom,ak robí čo má a nedeleguje svoje povinnosti napríklad na sestry, ktoré to samozrejme ani nemajú zaplatené,  nemusí mať najmenšiu obavu, že by sa ho chcel nový investor zbaviť. Prečo by to robil? Veď jeho cieľom je získať čo najviac pacientov a následne platieb od poisťovne. To je predsa dôvodom, prečo investoval do nemocnice. Takže ak má dobrého zamestnanca, nemá najmenší dôvod ohrozovať sám seba. Iste, je to nepohodlné, keď sa Vám začne zamestnávateľ pozerať na prsty. Najmä ak sa roky vôbec nepozeral a ešte aj tá občasná kontrola vynútená pacientmi bola tragická. Ale som si istá, že väčšina lekárov a absolútna väčšina sestier, asistentov či záchranárov sa naozaj nemajú čoho báť. Len niektorí najvyšší by možno nemali také pohodlie, ako mali doteraz. A to je správne. 

KONKURENCIA?

A áno, lekárom, ktorí majú ambulanciu by normálny zamestnávateľ asi nedovolil pinkať si pacientov medzi súkromnou ambulanciou a nemocnicou tak, aby nákladová časť liečby išla na vrub nemocnice, keď lekár ordinuje ako zamestnanec nemocnice a zisková na vrub súkromnej ambulancie a teda súkromných príjmov toho ktorého lekára. Chápem, že to zaváňa nižšími príjmami, ale zároveň to zaváňa efektívnejším zdravotníctvom. A to predsa chceme, nie?

ČO JE VLASTNE ARGUMENT?

Že budeme chorých vyvážať do Poľska, lebo ich nebude mať kto liečiť? Práve naopak, ak nič neurobíme, tento stav hrozí teraz. 

My vravíme opak. Vravíme, že v zákone povieme presne na čo má každý pacient nárok a hlavne kedy to má dostať. Dnes máte síce akože nárok na všetko, ale môžete to dostať aj o pol roka, o rok alebo nikdy. Lebo veď nevydalo. U nás takáto možnosť nebude, pretože sme určili časové limity a zodpovedného. Bude ním zdravotná poisťovňa. Tá ak v zákonnej lehote nezabezpečí na čo máte nárok, nemôže si samozrejme vybrať žiaden zisk, hrozia jej sankcie a na druhej strane vy ako pacient, ak nedostanete starostlivosť včas, môžete ísť na operáciu či vyšetrenie napríklad do zahraničia. Poisťovňa je vtedy povinná Vám ho preplatiť bez predošlého schválenia. Preto bude logicky motivovaná zaplatiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti tak, aby dokázala pokryť nárok všetkých svojich poistencov, inak sa jej to škaredo vypomstí. Toto dnes nie je možné a nie je k tomu v podstate ani reálne nútená. 

A čo to má s nemocnicou? Je jedno kto ju bude vlastniť, poisťovne ju budú potrebovať aby pokryli nárok svojich poistencov. Aj keby sa menil vlastník, nemocnica vôbec nemusí zavrieť, poisťovňa bude nútená jej služby využívať. Samozrejme, ak sa nenájde lepšia nemocnica, s ktorou budú jej poistenci spokojnejší. Táto hrozba odlivu pacientov, kvôli lepšej starostlivosti, kvalite zdravotníckych služieb, tiež vôbec nezaškodí. 

BU-BU-BU PENTA

Jaj a aby som nezabudla. Bu bu bu Penta... Tak aby bolo jasné, to Fico pil podľa Gorily colu na Vazovovej s Haščákom. To za Fica si Dôvera vyplatila zisk. Mohla to spraviť, lebo jej to podpísal Ficov človek, zakladajúci člen Smeru, pán Demovič na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). A ešte im na dôvažok Ficova parlamentná väčšina upravila zákony tak, aby nemuseli ani platiť daň. Za Fica sa dostala Penta ku krížovému vlastníctvu a za Fica dostala Penta 12 nemocníc. Mne to nevadí, riadia ich oveľa lepšie ako predošlý vlastník. Len konštatujem fakty. 

Jedna vec je ale pri Pente (aj komkoľvek inom) obzvlášť dôležitá. Aby nezneužívali svoje postavenie a aby sa nestali tak dominantným hráčom, že začnú narúšať trhovú konkurenčnú súťaž. Penta (rovnako ako každý iný) potrebuje konkurenciu, s ktorou bude lepšími službami bojovať o pacienta. Štát kvalitou a efektivitou Pente veľmi nekonkuruje a na to si treba dať pozor. Preto sme v reforme posilnili transparentnosť, zverejňovanie čakacích listín, rebríčkov, kontrolu a nezávislosť ÚDZS, obraciame sa na Protimonopolný úrad a sme úplne v pohode aj s tým, ak na základe priveľkého podielu na trhu budú uprednostnení iní investori, medzi ktorými môžu byť aj už  spomínané univerzity či mestá. Hlavné je, aby za svoje konanie zodpovedali svojím majetkom a nie peniazmi a nakoniec aj zdravím a životmi ľudí.

Máte námietky, návrhy, pripomienky? Príďte si to s nami vydiskutovať na jednu z verejných diskusií po celom Slovensku. Ste vítaní. 

 

Volám sa Janka Cigániková, som členkou Zdravotníckeho tímu SaS a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Trápenie Roberta Fica, alebo ako získať čo najviac

Na kandidáta Smeru netrpezlivo čaká aj Andrej Danko.

DOMOV

Smer potrebuje šéfa polície aj po dovládnutí. A Danko s Bugárom to vedia

Novela má chrániť momentálne vládnucich.

SVET

Za zostrelenie lietadla viní Rusko Izrael. Čo bude ďalej

Prinášame scenáre vývoja v Sýrii.


Už ste čítali?