Chlap, ktorý nemá kožu na tvári

Autor: Janka Cigániková | 26.2.2017 o 14:07 | Karma článku: 17,02 | Prečítané:  10210x

,,Ten chlap nemá kožu na tvári´´, vyhŕklo zo mňa, keď som ho počula. Predvolá si ministra zdravotníctva a zatrhne „zajacoviny“ v rezorte. Pritom zodpovednosť za dnešný stav zdravotníctva je výlučne na ňom, na Robertovi Ficovi.

 

Bol to jeho podpredseda Pavol Paška, ktorý v spolupráci so sponzorom Smeru, eštebákom Jurajom Širokým rozkradli slovenské zdravotníctvo. Ukradli všetko, čo nebolo prišróbované, a celý čas sa nám škerili do tváre – že vraj zdravie nie je tovar, a že len štát dokáže zabezpečiť ľuďom istoty. Hlavne aby sme im dovolili ďalej ryžovať.

 

ZA 11 ROKOV VLÁDY SMERU SME NA TOM TAKTO

Dnes máme najhoršie zdravotné ukazovatele spomedzi krajín V4. Oproti susednej Českej republike zomrie každý rok zbytočne skôr o tritisíc ľudí viac. Na vyšetrenie u špecialistu (angiológ, reumatológ) čakáte niekde až 9 mesiacov! Hoci sociálni demokrati s veľkou slávou zakázali ,,Zajacove dvadsaťkorunáčky´´ a predvlani aj všetky ostatné poplatky v ambulanciách, bez peňazí sa k tzv. bezplatnému zdravotníctvu nedostanete.

Zakázali transformáciu nemocníc, lebo veď „zajacovina“. Odvtedy došlo k dvom oddlženiam, ale ani to nepomohlo. Nemocnice dlhujú dodávateľom 750 miliónov eur. Dlh sa každý deň zvyšuje o tristotisíc eur. Univerzitná nemocnica v hlavnom meste sa doslova rozpadáva pred očami, lebo 25 rokov nie je štát schopný prijať riešenie, čo s novou nemocnicou. Stavenisko na Rázsochách medzitým rozkradli bezdomovci.

Každý rok odíde do zahraničia rovno z promócií najmenej stovka absolventov medicíny. V regiónoch vymierajú všeobecní lekári a nemá ich kto nahradiť. V nemocniciach chýbajú tisícky sestier. Lekári na pohotovostiach, urgentných príjmoch či v záchrankách sa cítia vyhorení, sú frustrovaní zo zneužívania bezplatnosti.

Elektronizácia zdravotníctva sa skončila vytunelovanými eurofondami, a bez akéhokoľvek výsledku. Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala druhú najvyššiu stratu. Tú prvú zabezpečila pred siedmimi rokmi Zuzana Zvolenská, Širokého dievča, ktorá bola potom za odmenu povýšená na ministerku. Jej dielo neskôr dokonal Marcel Forai, aj s rodinnými príslušníkmi.

 

FICO BOL DOTERAZ VŽDY SPOKOJNÝ

Všetko toto sa dialo s vedomím, požehnaním a súhlasom Roberta Fica. Za tie roky si predsa mohol x-krát predvolať ministra zdravotníctva a zatrhnúť tieto ,,paškoviny´´. Spravil tak len raz, pri kauze piešťanského CTčka, ale očividne to bola len predvolebná marketingová aktivita. Následky žiadne, skutok sa nestal. Na vplyve košickej skupiny na chod rezortu sa za ministra Čisláka nič nezmenilo.

Sociálni demokrati nemajú recept na riešenie problémov v rezorte. Za posledných 11 rokov boli väčšinu času pri moci. Mohli presadiť svoju víziu zdravotníctva, dať ľuďom sľubované istoty. Namiesto toho si jeden postavil dom v mestskom parku, ďalší býva v byte daňového podvodníka, a teraz nás ešte kŕmia tým, že sú hrádzou proti extrémizmu. Extrémizmu, ktorý svojím zhubným papalášskym prístupom sami vyvolávajú.

 

KEĎ HO NEPOCHVÁLIA VLASTNÍ, MUSÍM JA

Aby bolo jasné: voči krokom ministra Tomáša Druckera mám i ja výhrady. Niektoré jeho nápady nepovažujem za dobré. Ale jedným dychom na rovinu dodávam – je to najschopnejší minister tejto vlády. Diskutuje s komorami, združeniami, asociáciami. Diskutuje i s nami, opozičnými poslancami, trpezlivo vysvetľuje, počúva naše výhrady a nemá problém zmeniť názor, ak sú naše argumenty presvedčivé. To žiadny z jeho smeráckych predchodcov nedokázal.

Drucker je minister, ktorý sa snaží jasne pomenúvať problémy a vraví, že bezbolestné riešenia sú len ilúziou. Doteraz zrejme naivne veril, že mu premiér dal voľnú ruku, aby opravil zdravotníctvo.  

 

ZODPOVEDNÝ

Len jeden minister zdravotníctva sedel vo všetkých Ficových vládach – Robert Fico sám. Ak hodí Druckera cez palubu, zdravotníctvu to nijak nepomôže. Bude to zas len divadlo na voličov. Ale azda bude konečne aj jeho voličom jasné, kto je za stav zdravotníctva zodpovedný. Ten, ktorý nemá kožu na tvári.  

 

Volám sa Janka Cigániková, som členkou Zdravotníckeho tímu SaS a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?