Našim poistným plníme štátny bankomat

Autor: Janka Cigániková | 24.2.2017 o 13:30 | Karma článku: 11,26 | Prečítané:  10725x

Fico prenechal Paškovi kľúče od zdravotníctva a tak to aj dopadlo. Systém nefunguje, nemocnice sa topia v dlhoch, pacienti platia zakázané poplatky a štátna poisťovňa zaknihovala rekordnú stratu.

A kým sa Marcel Forai smeje zo svojho luxusného apartmánu v River Parku, poistenci VšZP (Všeobecná zdravotná poisťovňa) strácajú sľubované istoty. Odzmluvňujú im lekárov, rušia liečbu, nepreplácajú lieky. Najnovšie musia v dôsledku očnej choroby pacienti počkať, kým aspoň trošku oslepnú, aby mali nárok byť liečení. A ak máte piercing, či tetovanie, umrite na žltačku. Lebo ozdravný plán.

Ozdravný plán VšZP pritom uvádza, že úsporné opatrenia nebudú stačiť na záchranu poisťovne.VšZP predpokladá, že aj ďalší rok bude hospodáriť so stratou. Minister Drucker očakáva, že bez dodatočnej injekcie bude poisťovňa v kríze ďalších 18 rokov!

 

BOHATŠIA POISŤOVŇA?

Čo je horšie než takýto nekonečný ozdravný plán? Nútená správa a krach. Stačí, aby raz Úrad pre dohľad stratil trpezlivosť a VšZP skončí a jej poistenci budú prevedení do zostávajúcich poisťovní. Tejto hrozbe chce Drucker zamedziť a preto sa snaží vylepšiť účtovníctvo štátnej poisťovne navýšením jej základného imania.

Problematické sú možnosti, ktoré pri tom zvažuje. Keďže pýtať peniaze od Kažimíra nie je ľahké, hľadá alternatívu. Napríklad – štyri dobre hospodáriace štátne kardiocentrá majú nejakú hodnotu. Kebyže ich akcie štát vloží do základného imania zadĺženej štátnej ,,Všeobecky´´, účtovne bude poisťovňa bohatšia, a skôr sa vymaní z ozdravného plánu.

Leda že by nie. Lebo keď bude bohatšia, môže to tiež znamenať, že si bude môcť dovoliť vytvárať ďalšie straty. Ak sú socialisti pri moci, je to stávka na istotu. V takom prípade bude problém s ozdravným plánom VšZP o nejaký čas opäť na stole. A horší. V probléme sa okrem poisťovne ocitnú aj samotné kardiocentrá, ktoré za bačovanie v poisťovni nemôžu.

 

HROZÍ TICHÁ PRIVATIZÁCIA

Ak sa prevedú akcie štátnych kardioústavov do vlastníctva VšZP, ide vo svojej podstate o privatizáciu. Minister Drucker vraví, že ide iba o presun akcií z pravého vrecka do ľavého. Áno, na pohľad to je pravda. Len to ľavé vrecko – na rozdiel od pravého – je poriadne deravé. Hrozí, že čo doň vložíme, to sa z neho stratí. Kardiocentrá dnes hospodária dobre, nehrozí im exekúcia. Keby im nebodaj hrozila, exekútor im nanajvýš môže siahnuť na majetok, nemôže ich sprivatizovať. Ale ak by vlastníkom akcií kardiocentier bola zle hospodáriaca VšZP, pri prípadnej exekúcii vo VšZP môžu zmeniť vlastníka samotné akcie kardiocentier. Na konci dňa budú štátne kardiocentrá sprivatizované. To je kľúčový rozdiel medzi pravým a ľavým vreckom.

Minister si to možno teraz nevie predstaviť, lebo ešte nemá skúsenosti s vládou ktorej drukuje. Ale môže sa stať, že ak nebude dostatočne kreatívny vo využívaní ,,investičných príležitostí´´ pre najväčšiu vládnu stranu, vymenia ho za kreatívnejšieho a ten si potom takto dobre vytvorenú príležitosť nenechá ujsť.

 

MIMOCHODOM, ZAMYSLEL SA NIEKTO, ČO SA TO TU VLASTNE DEJE?

Predstavte si, že máte firmu s desiatimi taxíkmi. Hospodárite zle, ste v strate. Tá strata je najprv vyššia než hodnota jedného taxíka, potom vyššia než hodnota dvoch, troch, nakoniec deviatich taxíkov. Vtedy vám rodina (v zdravotníctve verejnosť) povie, že takto hospodáriť sa už ďalej nedá. Že máte urobiť zásadné kroky. Vy teda presuniete medzi taxíky aj dve vaše vlastné autá a poviete, že ste na tom zasa zdravšie. Úplne zásadné ale je, či stratové hospodárenie bude pokračovať, alebo nie. A ono bude. Budí to dojem, že Fico chce dotiahnuť krajinu do volieb 2020 s obrovskými dlhmi v energetike, v nemocniciach, vo VšZP, kde sa len pozriete a vypariť sa.

Netvrdím, že privatizácia v zdravotníctve je a priori zlá. Ale mala by sa diať transparentne, na základe rozhodnutia vlastníka (štátu), za jasných podmienok, za najlepšiu cenu. Nie potichu, poza bučky, na základe rozhodnutia exekútora, bez možnosti štátu do toho zasahovať.

 

TAK AKÉ JE RIEŠENIE

Situáciu vo VšZP musí pomôcť vyriešiť minister financií. Za účet zodpovedá vláda Fico II,v ktorej aj vtedy sedel Peter Kažimír.

Štátnu poisťovňu si socialisti pravidelne mýlia s bankomatom.Aby sa podobná situácia neopakovala, najčistejším riešením je, ak štát nebude prevádzkovať žiadnu zdravotnú poisťovňu. Pomôže to pacientom i zdravotníkom.

 

Volám sa Janka Cigániková , som členkou Zdravotníckeho tímu SaS a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?