Ak chceme byť zdravší, musíme odmietnuť Fica

Autor: Janka Cigániková | 17.2.2017 o 12:08 | Karma článku: 9,01 | Prečítané:  1413x

Ako ste si už možno všimli, vyjadrujem sa väčšinou k zdravotníctvu. Som členkou Zdravotníckeho výboru NRSR a reformného zdravotníckeho tímu SaS. Ale aj mňa trápi problém s energiami.  

ENERGIE SÚ AJ PROBLÉMOM ZDRAVOTNÍCTVA

Trápi ma samozrejme preto, že aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti musia platiť za energie. Faktúry za elektrinu idú do nákladov. Náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa platia z jedného balíka peňazí,  na ktorý sme sa poskladali všetci zo solidárneho zdravotného poistenia.

Požičiam si malú vizualizáciu svojho kolegu z reformného zdravotníckeho tímu SaS Martina Pilnika, pretože to podľa mňa výborne vystihol. Predstavte si veľkú celosvetovú množinu všetkej možnej dostupnej existujúcej zdravotnej starostlivosti. A tiež si predstavte menšiu slovenskú množinu obsahujúcu zdravotnú starostlivosť, ktorú si naša spoločnosť dokáže nakúpiť z celého balíka peňazí na zdravotníctvo. Veľkosť tejto našej menšej množiny závisí nielen od prispievateľov do zdravotného poistenia, ale aj od schopnosti dobre a efektívne nakupovať zdravotnú starostlivosť a hospodáriť.

Čím viac plochy množiny všetkej možnej svetovej dostupnej starostlivosti prekrýva množina starostlivosti, ktorú si môžeme dovoliť my Slováci, tým sme bližšie k absolútnej dokonalosti - tým sme bližšie tomu, aby každý jeden z nás bol pred smrťou zachránený najviac a najlepšie ako to doteraz naša spoločnosť dokáže.

 

TÁ NAŠA MNOŽINA JE ALE OVEĽA MENŠIA, AKO BY MOHLA BYŤ  

Tu nejaké predražené CT vyhryzne zdroje na zdravotníctvo, tam si pochutí teta Anka. Všeobecná zdravotná poisťovňa vedená vládnymi nominantmi vyrobí dlh 200 miliónov, zas si menej vieme dovoliť. Treba niečo odložiť aj na oddlženie štátnych nemocníc, lebo veď 10 rokov vlády SMERu a dlh 500 miliónov eur.

Chceme riešiť personálnu a odbornú krízu v zdravotníctve.... Sestričky musíte vydržať, pacienti musíte vydržať, lebo veď nie je z čoho. Naozaj. A ten dom v ktorom býva Forai v luxusnom Riverparku, alebo ten v ktorom býva Paška v mestskom parku, ten si nevšímajte. To oni si to zaslúžia, na rozdiel od vás.

Pre istotu sme ešte utiahli kohútik a znížili platbu za poistenca štátu, nech nemusíme toľko platiť za štátnych poistencov. Štát zaplatí o 120 miliónov na tejto položke menej, ale náklady a nároky neklesnú. Skôr naopak, ešte stúpnu. Kto to zaplatí? Pracujúci ľudia. A namiesto toho, aby tvrdé opatrenia prinášali výsledky, ktoré pocítia pacienti v pozitívnom zmysle, namiesto toho sa ušetrené peniaze používajú na plátanie zlodejín a babráctiev nominantov vládnej strany.   

No a peknú dieru do tejto množiny vytvorili aj nové faktúry za energie, na ktorých sa zas len niekto obohatil.

 

VŽDY DOSTANEME TO, ČO SI ZVOLÍME

Ani jedna z týchto dier do zdravotnej starostlivosti nemusela byť, ak by nevládol režim Róberta Fica. Vždy dostaneme len to, čo si zvolíme.

Všetko to, čo sa do našej menšej množiny nezmestí je zdravotná starostlivosť, to sú lieky, to sú operácie, to sú  ošetrenia, to je materiál, ktoré niekto nemohol dostať, lebo sme ich zo spoločného solidárneho zdravotného poistenia nemohli pre niekoho nakúpiť. Sú to lepšie platy zamestnancov v zdravotníctve, to sú spokojnejší lekári, sestričky, vybavenejšie nemocnice. To je moderná pohotovosť na ktorej nemusíte čakať, sanitka, ktorá je pri vás včas.  To sú životy a osudy ľudí, celých rodín. A sú ťažšie ako by mohli byť, pretože ,,Vaši´´ ľudia si naplnili vačky. Pretože množstvo zdravotnej starostlivosti je konečná množina a čo si niekto vezme, inému bude chýbať.

Úradný limit, podľa ktorého sa v slovenskom zdravotníctve ohodnocuje rok predĺženia života, je 30 000 eur. Každých 30 000 eur, ktoré sa nasčítajú vo zvýšených  nákladoch na zdravotnú starostlivosť kvôli faktúram za energie, pripraví vašich rodičov, mojich rodičov, nášho priateľa, či kolegu v práci o šancu žiť tu s nami o rok dlhšie.

 

SĽUBY O BEZNÁDEJI

Toto je pre Vás typické pán premiér: Toto je Váš štýl robenia politiky. Sľubujete ľuďom prácu a pracovné miesta, ale komplikujete život najväčšiemu zamestnávateľovi na Slovensku – malému a strednému podnikateľovi. Nezaoberáte sa jeho problémami, zvyšujete mu dane, náklady, zvyšujete administratívnu náročnosť, prikazujete mu koľko má platiť ľuďom a koľko štátu a zatiaľ svojim ľuďom – svojim vyvoleným podnikateľom odpúšťate dane, dávate štedré dotácie, štátne zákazky.

Sľubujete ľuďom istoty, ale v čase, keď sa štátu darí znižujete svoj podiel platby na solidárnom zdravotnom poistení. Na toľko si vážite ich zdravie a životy. Rušíte poplatky za prednostné ošetrenie pred voľbami, aby ste dali vyššie po voľbách. A zároveň roky vaši ľudia na zdravotníctve zarábajú.

Dávate ľuďom vraj vlaky zadarmo. Vraj zadarmo! Nič také ako vlaky zadarmo, zdravotníctvo zadarmo, obed zadarmo, energie zadarmo... Nič  také nie je! Vždy to musí niekto zaplatiť.

 

ODKLADANIE PLATENIA ÚČTOV SA VYPOMSTÍ

Vraj stabilné ceny energií! Myslíte to tak, ako s tým bezplatným zdravotníctom, ktoré akože konečne máme? To v ktorom ste zrušili všetky poplatky, vrátane prednostného prijatia a realita? Podľa OECD tvoria tretinu výdavkov na zdravotníctvo súkromné výdavky – teda priame platby od ľudí. To je to vaše bezplatné, zadarmo.

Pýtate si dôveru na základe stabilných cien energií a ľuďom prídu predražené faktúry o 400, 600, 900 %. To nebola náhoda, ani nehoda. Celá Európa má lacnejšie energie, iba u nás sú stabilné. Stabilne drahé. Upozorňovali sme už na jeseň, že ľudia budú mať problémy, bolo vám to jedno. Holienčík, ktorý by mal byť nezávislý a chrániť peňaženky ľudí a ktorý skáče presne podľa vašich pokynov, radí firmám, ako môžu od ľudí vytiahnuť viac peňazí.

To je vaša metóda vládnutia - klamstvo a parazitovanie. Vaši ľudia sa majú dobre, a bežný človek, čo vám tú parádičku platí, sa nedomôže ničoho... práva, zdravia, pohodlia,... mnohí už ani dôchodku. Chcela som napísať, že ste amatér pán premiér, ale vy ste vlastne odborník. Odborník v okrádaní ľudí a v tom, že keď im ukradnete, hodíte im naspäť maličké omrvinky naspäť a ešte máte tú drzosť nazývať to sociálnou politikou.

 

SILNÝ FICO – ZÁVISLÝ VOLIČ

Vy nechcete samostatných ľudí, vy potrebujete závislých ľudí. Závislých od tzv. milodarov od vás, milodarov od štátu, ktoré sa tvária že sú zadarmo, ale všetci vieme, že ich zaplatili pracujúci. Vy nechcete nezávislého samostatného voliča, ktorý nepotrebuje vaše vlaky zadarmo, pretože si z vlastného príjmu môže dovoliť zaplatiť cestovné. Máme oveľa vyššie dane, ako by sme mohli mať, oveľa vyššie odvody, máme množstvo regulácií, ktoré bránia podnikateľom vytvárať pracovné miesta, máme množstvo dotácií a štátnych zákaziek, ktoré dostávajú vždy tí istí a platíte to z peňazí ľudí, ktorí vám veria.

To je vaše chrapúňstvo a DNA vašej strany. Dokážete pred kamerami síce urobíť 1000 klikov, ale nedokážete odstrihnúť príživníkov od peňaženiek vašich vlastných voličov, nedokážete počúvať argumenty, nedokážete vysvetliť vaše zlyhania a zlyhania vašich ľudí. Nedokážete čeliť vlastnej podstate. My nepotrebujeme, aby ste mal silu na kliky, my potrebujeme, aby ste mal silu vysvetľovať vaše zlyhania. A ak nemáte, nemáte tu čo robiť.   

Aj na kauzu energie vravíte - bol to omyl, vyriešili sme to. Nie, bola to zlodejina, na ktorej sa obohatili konkrétni ľudia a na ktorú sme vás upozorňovali vopred, ale vám to bolo ukradnuté. A dnes, keby sme nerobili tento bodrel ako to vy nazývate, by Vám to bolo jedno rovnako. A nič ste nevyriešili, pretože to jednoducho nejde. Dobre to viete a znova zámerne klamete.

 

BYŤ LOTOSOM, ČO VYRASTÁ Z BAHNA

Ste zlý premiér pán Fico a je na to tisíc dôvodov, ale včera sme vás odvolávali pre jeden konkrétny – že klamete, okrádate a priživujete sa na ľuďoch, ktorých sa vám predtým podarilo presvedčiť, že ste pomaly ich posledná nádej. Je to niečo ako zneužitie zverenej osoby. Je to nechutné, neľudské a extra odporné. Skoro tak odporné, že si nás, zástupcov ľudí ani nevypočujete, že pohŕdate právom, spravotdlivosťou, aj ľuďmi samotnými. Vezmite svoje zlodejiny, regulácie, milodary a aj svoju zlodejskú partaj a utekajte z tejto krajiny. Lebo raz, keď sa ľudia zobudia a už nebudú chcieť počúvať klamstvá, radšej si do vlády zvolia politikov, ktorí povedia pravdu, aj keď nie je populárna.

Keď si nás zvolia, prvé čo urobíme bude, že povolíme ruky prokuratúre, sudcom, policajtom a necháme vás všetkých pozatvárať. Vrátime ľuďom nádej a vy aj s vašimi kamošmi sa budete zodpovedať súdom. Neovplyvneným súdom. Ten deň je bližšie, ako si myslíte.... A možno sa raz aj vo vašej strane nájde hrdina, ktorý si povie dosť. Mohlo to byť napr. včera, môže to byť zajtra.

Preto tie mimoriadne schôdze. Dávame šancu čestným ľuďom v koaličných radách byť tým lotosom, čo vyrastá z bahna. Byť tým, čo zmení svet, nandá to zlodejom a nechá spravodlivosť vykonať svoje. Byť tým, vďaka ktorému ľudia začnú politikom znova veriť. Byť naozaj dôležitým pre našich ľudí a našu krajinu. Kolegovia koaličných poslaneckých lavíc, všetky možnosti na to máte. Využite ich...

 

Volám sa Janka Cigániková , som členkou Zdravotníckeho tímu SaS a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?