Keď vie súd viac, ako sexuálne zneužívané dieťa.

Autor: Janka Cigániková | 9.6.2016 o 12:32 | (upravené 9.6.2016 o 17:45) Karma článku: 15,60 | Prečítané:  4956x

Ste rodič, matka. Máte malú dcérku. Keď mala rok a pol, váš manžel podal žiadosť o rozvod. Nie ste zatrpknutá, ste za to vďačná, pretože pre vás to manželstvo bolo tyranským väzením. Prebehne rozvod, malú máte v starostlivosti...

... a otec má určený styk s dieťaťom. Malá má tri a pol roka, keď vám pri prebaľovaní povie: ,,Ale nebudeš mi pchať prsty do riťky a pišulky ako ocko´´. S hrôzou sa začnete pýtať na detaily a vybavovať si všetky náznaky možného zneužívania. Dcérka sa stále viac bráni styku s otcom a nechce k nemu ísť. Musí. Súd rozhodol. Keď vám podrobne popíše a ukáže, čo jej otec doma robil, podávate trestné oznámenie za sexuálne zneužívanie a žiadate dcérku do svojej starostlivosti.

 

malá ukazuje a opisuje, čo jej otec robil

ČUDNÁ SPRAVODLIVOSŤ

Počas rozhodovania je otcovi upravený styk s dcérou tak, aby u neho nemohla prespávať. Zrejme preto, lebo cez deň k sexuálnemu obťažovaniu prísť nemôže. Len sa modlíte, aby išlo o prehnanú starostlivosť, keď vám ju otec vracia v sobotu večer čerstvo okúpanú, napriek tomu, že ste ju ráno odovzdali čistú. Veci v taške nie sú špinavé.

Na vaše počudovanie a zhrozenie, trestné oznámenie je zamietnuté. Zdá sa vám nemožné, že malá klame. Ale veď súd rozhodol na základe posudkov znalcov, psychológov.  Malá sa stále intenzívne bráni styku s otcom a vy jednoducho nemáte srdce ju napriek jej šialenému strachu odvrhnúť, neochrániť, prinútiť ju ísť. Chcete vyhovieť rozhodnutiu súdu, pretože nechcete veci zhoršiť, ale zároveň ste si istá, že jej utrpenie nie je hrané, poznáte predsa svoje dieťa...

 

VIDEO – Toto bol nútený výkon rozhodnutia zo strany súdu – ako reagovala malá Zoja zverejnil Peter Pčolinský (Sme rodina) na tejto tlačovej besede v čase 11 minút a 17 sekúnd

 

ZVLÁŠTNE PRAKTIKY 

A tak žiadate nezávislého znalca o posudok. Nájdete si ale znalca na opačnom konci krajiny... Začínate už byť podozrievavá. Váš ex je totiž vojak vo výsluhe, bývalý príslušník VOS, kde má teda známosti, brata v SISke, jeho otec bývalý poslanec za KSS. A žijeme na Slovensku. Tak ste opatrná. Znalec potvrdí vaše presvedčenie, že dcérka hovorí pravdu. ALE...

Ďalšie prekvapko. Súd zamieta váš posudok, neberie ho do úvahy. Veď je v rozpore s otcovým profilom. Otec podáva sťažnosť na znalca na ministerstvo spravodlivosti za posudok a žiada o odobratie jeho licencie (!). Zároveň súd ZVERUJE medzičasom už šesťročnú dcérku PREDBEŹNE DO STAROSTLIVOSTI OTCA s odôvodnením, že ste malú nedali otcovi podľa rozhodnutia súdu. Súd neberie do úvahy, že ste ju zbalili a pripravili na to, že má k otcovi ísť. Že ste sa snažili otcovi malú odovzdať, ale ona sama nechcela. A tak podávate ďalšie dôkazy, trestné oznámenie podávajú ďalší členovia vašej rodiny a žiadate súd o urýchlené zrušenie opatrenia a vrátenie dcérky do vašich rúk. Napriek naliehaniu a vážnosti prípadu, súd si dáva načas, odpoveď neprichádza...

 

TRÁPENIE NEKONČÍ 

A tak si otec príde po malú znova. Ona znova reaguje plačom a odmietaním. Aktívne sa bráni odchodu s otcom. Pred pár minútami ešte šťastné, hravé, štebotavé dievčatko teraz plače, prosí, nechce ísť k otcovi, vás sa nepustí ani na chvíľu - chce zostať s vami. Očami plnými sĺz na vás hľadí a nalieha, prosí vás. Schováva sa pod váš sveter a ťahá sa späť domov. Šesť ročné bezbranné dieťa! Vaše dieťa! Našťastie zasiahnu pracovníci zo sociálno právnej ochrany detí a nariadia, aby ste v jej záujme zobrala dcérku domov. Otcovi vysvetľujú, že sa snažia ochrániť jeho vlastnú dcérku a že má prísť o pár dní na úrad, urobiť záznam a dohodnúť ďalší postup. Otec neustále nalieha a opakuje sociálnej kuratele, že je v práve a že trvá na tom, aby malá bola naložená do jeho auta, kde čaká jeho priateľka. Keď sa pracovníci sociálky nedajú, pýta sa ich priamo, až zastrašujúco, či budú znášať trestnoprávne dôsledky. Pracovníci mu vysvetľujú, že oni majú túto kompetenciu a vidiac reakcie dievčatka momentálne nemôžu rozhodnúť inak.

Otec obviňuje a uráža rad radom všetkých, ktorých ste v beznádeji za tie roky zburcovali a prosili o pomoc pre svoje dieťa. Človek sa až diví, kde otec, ktorého takýmto spôsobom odmieta vlastné dieťa berie toľko sebaistoty. Márne hľadáte v jeho tvári prejav slabosti či empatie. Obviňuje pracovníčku občianskeho združenia, ktorá sa roky venuje ochrane rodín a detí, ženu, ktorá svoju energiu, život, srdce a mnohokrát aj vlastné bezpečie podriaďuje roky ochrane slabších. Obviňuje poslancov, ktorých táto kauza nenechala chladnými a svojou prítomnosťou sa snažia upozorniť verejnosť a médiá, vyvinúť tlak na parlament a kompetentných, aby sa touto kauzou vážne zaoberali. Obviňuje i médiá a nakoniec aj zúčastnených sociálnych pracovníkov. Títo sa však nedajú a trvajú na svojom. Vy odchádzate s dcérkou domov a keď sa konečne ukľudní, vezmete ju s úľavou za kamarátmi na návštevu, kam predtým chcela ísť. Nech len preboha na posledné minúty čím skôr zabudne. Zatiaľ... aspoň zatiaľ ste spolu. Aspoň zatiaľ viete, že vaše dieťa je v bezpečí... dokedy?

 

posledné odoberanie Zojky a príchod polície

 

Medzičasom otec napriek jasnému a jednoznačnému rozhodnutiu sociálnych kurátorov volá políciu. Nerešpektuje ich rozhodnutie a už vôbec nerešpektuje rozhodnutie svojho vlastného dieťaťa. Po príchode sú pracovníci polície upozornení a oboznámení so situáciou aj s tým, že sociálka rozhodla pozastaviť odoberanie malej. Príslušníci neprejavia záujem o prezretie existujúceho záznamu, na naliehanie otca a po tom, čo im pred nosom máva rozsudkom sa rozhodnú, zrejme na príkaz nadriadených,  situáciu radikálne riešiť. Aj keď im nikto neotvára, dostanú sa do domu a idú malú vystaviť podobnej scénke, akú zažila už toľkokrát, naposledy pred niekoľkými minútami. Doma však nikoho nenájdu... pre tentokrát... Otec odchádza spred brány s úmyslom podať na vás trestné oznámenie – za marenie výkonu súdneho rozhodnutia.

 

FIKCIA?

Bohužiaľ nie. Čo by ste robili v takejto situácii? Musím sa priznať, že o prípad sa nezaujímam dlho. Zaregistrovala som vyššie linkovanú tlačovú besedu Petra Pčolinského z hnutia Sme rodina, na ktorej o tomto prípade informoval. Pri poslednom odoberaní bol osobne prítomný aj Milan Krajniak z tohto hnutia. A zaregistrovala som tiež články zverejnené Monikou Onderkovou z OZ Deti patria rodičom, ktorá o tomto prípade informovala verejnosť veľmi podrobne a bila sa za malú ako tiger. Bola som spokojná. Veď teraz, keď to vyšlo najavo, otca s dobrými známosťami už nebude nikto kryť... Ale zrejme som bola naivná. Po telefonáte našej spoločnej známej (mojej a zojkinej maminy) a žiadosti o pomoc som zostala vydesená ako je toto vôbec možné a prečo súdy ešte nerozhodli v naliehavom záujme dieťaťa. Od 27.05.2016 majú podaný návrh na vydanie predbežného opatrenia!  Ako to, že sa nič nezmenilo a Zojka je stále v starostlivosti otca?! Otca, ktorý ani brvou nemihne, keď sa pozerá na to, akú panickú hrôzu má z neho jeho vlastné dieťa. Otca, o ktorom ona sama tvrdí, že ju bije, že jej vraví, že už nikdy neuvidí svoju mamičku, že jej nová mamička bude jeho nová priateľka, že keď nezje polievku, ktorá jej nechutí búcha ju po hlave pri stole, a robí jej veci, ktoré jej otec nikdy NESMIE robiť! Nerozumiem tým, ktorí nepočúvajú čo Zoja hovorí a ako prosí o pomoc.

O deti v Zojinom veku sa starám už 7 rokov – som zriaďovateľkou detských jaslí a škôlok a neverím, že si to malá vymýšľa. Skôr verím, že na Slovensku je možné si vďaka známostiam vybaviť takmer čokoľvek. Ak jednoducho dieťa v jej veku je schopné povedať svoj názor, v ktorom jasne deklaruje, že nechce byť s otcom, má sa na to brať ohľad a nie jednanie v štýle: nechceš? Tak my Ti ukážeme, kto je tu pán! 

Dá sa vôbec nariadiť láska k niekomu, kto stratil vašu dôveru? 

Volám sa Janka Cigániková a spolu s kolegami z SaS bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový bulvár dostane Bratislava na jeseň 2019

Nový bulvár má byť hotový na jeseň 2019.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Ako riskantná je cesta slovenským autobusom

Aká je kvalita autobusov na cestách.


Už ste čítali?