ZLOČIN BEZ TRESTU ALEBO CT-ČKO SA NESTALO

Autor: Janka Cigániková | 27.4.2016 o 18:46 | (upravené 27.4.2016 o 18:52) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  1317x

.....POCHYBIL PREMIÉR SLOVENSKEJ REPUBLIKY .....POCHYBILA OPOZÍCIA AJ KOALÍCIA .... POCHYBILI, A TO ZÁSADNE, VYŠETROVACIE ZLOŽKY ....POCHYBIL ÚSTAV SÚDNEHO INŽINIERSTVA V ŽILINE .... NEPOCHYBIL GENERÁLNY PROKURÁTOR  

...NEPOCHYBILI OBVINENÍ

Nepáči sa mi bulvarizácia, nepáči sa mi vykrikovanie, ale výrazne viac sa mi nepáči kradnutie, korupcia, bezprávie a najmä to, že u nás neexistuje funkčné trojdelenie moci tak, ako ho majú napr. v Rakúsku, Nemecku. Nezdá sa mi demokratické, ani prospešné, že na rozhodnutia a konania súdnej a kontrolnej moci v SR má významný vplyv všadeprítomná výkonná moc. Dopustili sme, že ak niektorí politici potrebujú na konfrontáciu súpera „vhodný“ doklad z NAKA, zo súdu, z bezpečnostných zložiek, z daňových úradov, bez ohľadu na to, ako je veľmi tajný, dostanú ho a aj použijú cez médiá. Ak nie je výsledok želateľný, upravia ho tichými pokynmi v duchu hesla „kde je moc, tam musí byť vôľa i cesta“.

Ak  prokuratúra začne byť reálne nezávislá a funkčná, ak kontrolné orgány a súdne mechanizmy spolu budú dosahovať viditeľné výsledky, ak nebude potrebné čakať desaťročie na to, aby sa (ne)došetrila Gorila, daňové podvody s DPH, podvody v informačných technológiách spôsobom „peniaze za nefunkčnosť“, plytvanie peňazí cez európske fondy, keď nebudú občania platiť za predražené a neúčelné nákupy, ak budú došetrené stovky obzvlášť závažných káuz a vážnych podozrení za posledné roky, budem s radosťou chodiť a vysvetľovať ľuďom, že tento štát je tu skutočne pre nich a začína si robiť poriadok.

 

ZASTUPUJEME KONTROLNÉ ORGÁNY

Ale ak výsledky vyšetrovaní sú iba premrhané a pretárané roky, sľuby, gestá a na druhej strane frustrovaní, okradnutí ľudia a množstvo bezprávia v štáte, nečudujte sa, že to chceme zmeniť. Sľúbili sme ľuďom, že ich budeme zastupovať, a to nie iba pred voľbami, ale hlavne po nich. Nevieme a nechceme preto akceptovať korupciu, rozkrádanie. Musíme overovať, kontrolovať, robiť tlačovky, upozorňovať a zisťovať to, čo roky nerobia štátne inštitúcie a ľudia vo verejnej správe k tomu určení. Aj dnes musíme zasahovať a upozorňovať.
 

PREDVOLEBNÁ SPRAVODLIVOSŤ

Pred voľbami nastúpila  niekoľko-týždňová razantnosť smeráckej vlády s bojom za spravodlivosť vo veci predražených nákupov, ako bol napr. CT – prístroj v piešťanskej nemocnici.  Iste nešlo o záchvat svedomia. Skôr prízrak davov na námestiach a ťaživá hrozba straty voličských hlasov donútili pred voľbami SMER-SD, ale aj  vyšetrovateľov konať. Padli trestné oznámenia, stínali sa hlavy... Nevídané! Kauza CT pohla Slovenskom. To bolo pred voľbami.

article_photo (Janka Cigániková)

 

POVOLEBNÁ SPRAVODLIVOSŤ

No ale je už po voľbách, moc je v „správnych“ rukách a divadlo dohrané. Prichádza realita. Generálny prokurátor Slovenskej republiky zrušil všetky trestné obvinenia vo veci nákupu predraženého CT prístroja uznesením z 8. apríla 2016. Porušovania zákonov sa podľa GP tentokrát nedopustili obvinení, ale vyšetrovatelia pod gesciou týchto štátnych orgánov: Krajskej prokuratúry v Trnave, Prezídia Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protizločineckej jednotky v Nitre.

Znalecká cena odhadu obvyklej ceny na trhu za CT-prístroj vysúťažený v roku 2014 je cca 750tis €. Neodpustiteľnej chyby sa dopustil však aj súdmi uznávaný Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. Jeho pracovníci sa stali neprofesionálnymi a neschopnými z dvoch dôvodov:

  1. nedokázali správne určiť cenu CT prístroja na trhu a 
  2. vychádzali z dokladov z verejného obstarávania, ktoré boli predložené obvinenými, čo vraj nemali robiť  a tým znehodnotili svoj znalecký posudok.

Úspešným uchádzačom pre nákup CT prístroja bola spol. Medical Group SK a.s., bývalá širokorozvetvená Paškova firma, ktorá sa dokázala od čias začatia preverovania konečných užívateľov výhod pretransformovať do 4. novembra 2014 zo  všetkých bývalých vlastníkov zo Slovenska, Českej republiky, z Cypru či Belize na jediného konečného užívateľa výhod za všetky menované spoločnosti, ktorým je JUDr. Juraj Koval.  Za posledné 2 roky uskutočnila obchody s nemocnicami, Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, či ďalšími zdravotníckymi organizáciami minimálne v hodnote 68 miliónov € v priemere mesačne 2, 8  mil. €. Ide o jednu z najúspešnejších firiem na Slovensku v obstarávaní pre zdravotnícky sektor.

Všetci sme omylní, ale mám za to, že v tomto prípade nešlo ani tak o omyl, ako skôr o účel. Na GP dospeli k záveru, že cena CT prístroja sa zistiť vôbec nedá a kde niet ceny tam nie je možné nakúpiť predražene. Aby sa zistila skutočná trhová cena  a teda aj škoda, nebola vynaložená ani minimálna námaha v podobe požiadania a doplnenia alebo vysvetlenia znaleckého posudku Ústavom súdneho inžinierstva. Absurdita tohto tvrdenia  spočíva v skutočnosti, že nešlo o cenu zistenú na slovenskom trhu. Expertízny ústav totiž porovnal cenu piešťanského CT s rovnakým CT v Česku.

 

ABY SA KORUPCII AJ NAĎALEJ DARILO

Týmto uznesením vytvára prokuratúra nebývalý precedens, ak zúžila miesto a čas na stanovenie trhovej hodnoty zákazky iba na Slovenskú republiku. Precedens voči uznávaniu základných pravidiel EÚ o voľnom pohybe  tovaru a služieb.

Pokiaľ ide o krytie slovenskej korupcie, nič lepšie sa ani zrodiť nemohlo. Poskytnuté údaje cien v rámci nákupov CT prístrojov na Slovensku v kvalite nižšej ako CT prístroj z piešťanskej nemocnice poslúžili obvineným ako alibi, že nakúpili vlastne výhodne. Išlo napr. o 320 špirálovy prístroj TOSHIBA za cenu 2 500 000 €, alebo Somatom Definition AS 64 - vo výške 2 299 634,80 €  s DPH. Ak tieto skutočnosti nepreverovala  GP, či ďalšie orgány činné v trestnom konaní, overíme to my. Viaceré indície tak zo súťažných podkladov, procesu verejného obstarávania, ako aj navýšenie „ustálených“ cien o 100 až 200%  CT prístrojov v SR oproti zahraničiu smerujú k vážnym podozreniam ku kartelovým dohodám a bude potrebné obrátiť sa aj na protimonopolný úrad SR.

 

AKO BYŤ NESTÍHATEĽNÝ?

Druhou časťou absurdného tvrdenia GP je, že nastalo porušenie procesných postupov v trestnom konaní, ak boli použité doklady z verejného obstarávania poskytnuté od obvinených, pričom tieto doklady sú zo zákona o verejnom obstarávaní verejne dostupné a mal ich k dispozícii aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Za celý proces verejného obstarávania je zodpovedný štatutár resp. konateľ verejného obstarávateľa. Ak originálne požadované doklady má vo „svojej držbe“ zodpovedná osoba za inštitúciu, je povinná v zmysle zákona o verejnom obstarávaní ich predložiť bez ohľadu na to, v akej procesnej pozícii sa na súde nachádza (svedok, obžalovaný, alebo zastupuje ktorúkoľvek zo strán účastníkov konania). Ak znalecké dokazovanie organizáciou ÚSI Žilina  bolo vykonávané na základe takýchto akože nepoužiteľných listinných dôkazov, otázkou je, kto a s akým úmyslom mu ich dal k dispozícii ako podklad pre znalecký posudok a či si ich prokuratúra reálne neprevzala z Úradu pre verejné obstarávanie alebo z verejne dostupných zdrojov.

Druhým zaujímavým precedensom SR sa stane skutočnosť, že odo dňa uznania tohto postupu odporúčame všetkým konateľom, štatutárom či iným zodpovedným osobám mať v držbe doklady, ktoré sú zo zákona povinné predkladať (napr. aj daňové doklady či iné kompromitujúce dokumenty), a to pre účely trestnej nestíhateľnosti. Pokiaľ nik iný ich nebude môcť prokuratúre dať, beztrestnosť bude zaručená. A aby sa poučil aj kolega Matovič, zdôrazňujem, že doklady nesmie odovzdať osobne skôr, ako bude obvinený. Na Slovensku je skrátka raj ne zemi... pre niektorých.

 

ZISŤOVANIE V OBMEDZENOM REŽIME

GP nezistila toho viac, napr. nezistili ani len objekt, subjekt konania. V takom prípade sa nedivím, že objektívnu stránku už ani nehľadali a subjektívnu stránku trestného činu, t.j. zavinenie, nebolo prečo  zisťovať, pretože predražený CT prístroj neexistuje, kúpnu zmluvu a doklady z VO nepodpísal štatutár piešťanskej nemocnice, vina sa sama nenahlásila a teda SKUTOK SA NESTAL. A to bez toho, aby vinu či nevinu obvinených a dôkazy mohol preveriť súd.

Ježiš, skoro by som na to zabudla, podľa GP sa vyšetruje ďalej...

 

Volám sa Janka Cigániková a spolu s kolegami z SaS bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.  Ak pre nás máte nejaký podnet, alebo potrebujete pomôcť, napíšte mi na janka@ciganikova.sk.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatry zasiahla povodeň, viaceré chodníky uzavreli

V severných dolinách Tatier platia obmedzenia.


Už ste čítali?