SÍCE BEZ ,,TOALEŤÁKA", ALE NA ZLATÝCH SANITKÁCH

Autor: Janka Cigániková | 13.4.2016 o 15:17 | Karma článku: 13,45 | Prečítané:  5882x

Hovorí sa, že odvážnym šťastie praje. Dnes budem písať o zvláštnej odvahe v rezorte zdravotníctva, konkrétne pri obstarávaní v Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) v Bratislave pod vedením MUDr. Borisa Moťovského...

a v Záchrannej zdravotnej službe v Košiciach pod vedením Mgr. Jána Štesa. Obstarávania sprevádzajú nejasné pravidlá vo vyhlásených súťažiach a nehospodárne vynakladanie peňazí. Začalo sa to už v roku 2009 a dodnes neskončilo.


NEKONEČNÝ ČUDNÝ PRÍBEH

Už v roku 2009 sa odohral známy sanitkový tender, keď ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 140 sanitiek spolu za 24 mil. eur. Cena týchto vozidiel na trhu sa pohybovala od 80 do 100 tisíc eur, ministerstvo za kus zaplatilo 170 tisíc. Štát tak za sanitky Záchrannej zdravotnej služby zaplatil 24 miliónov eur, čím prerobil asi 10 miliónov.

Tým sa to však neskončilo. Do tých istých predražených nakúpených nových sanitiek sa počas ďalších rokov vlievajú ďalšie milióny eur na servis, opravy, prestavby vozidiel - celkovo za 2 milióny 200 tisíc eur. No ani to nestačí. Len pred pár mesiacmi ministerstvo vypísalo tender na opravu a úpravu zástavieb pre sanitky Záchrannej zdravotnej služby. Predpokladaná hodnota zákazky  na trhu bola 2 500 000 eur, v zmluve sa však objavila konečná suma 3 497 540 eur. Dokopy nás teda týchto 140 starých servisovaných sanitiek stálo zatiaľ cca 30 miliónov. Za túto sumu mohlo byť nakúpených 300 nových.

Opýtala som sa niekoľkých vodičov ZZS, ako sa im na sanitkách jazdí. Opravy z posledných rokov označili za kozmetické a otvorene hovoria o tom, že sanitky sú v zúfalom stave.

Náhradné diely sú samostatnou kapitolou vo verejnom obstarávaní, platí sa mesačne nie od skutočných nákladov ale fixne, pričom ročná suma predstavuje  576 000 eur/ za rok.

 

KÚPIŤ DRAHO, PREDAŤ LACNO... A POTOM PRENAJAŤ

Otvorenou otázkou zostáva, prečo štát v zastúpení Ministerstva zdravotníctva SR  predal v roku 2013 vybavené sanitky ako prebytočný majetok súkromnej spol. Falck Záchranná a.s. za predajnú priemernú cenu  14 444,-  eur a následne nakupuje nové sanitky alebo prenajíma ďalšie. Tieto sanitky mali menej rokov ako tie, ktoré sa používajú dodnes a viaceré z nich mali najazdených len niečo cez 100 000 km.

Dovoľte mi malú odbočku.  140 sanitiek Záchrannej zdravotnej službe nestačí a tak si ďalšie prenajíma od súkromnej spoločnosti – za 15 000 Eur na rok. Pri šiestich rokoch zaplatí za prenájom 90 000 eur za jedno auto. To je menej ako cena nového vozidla. Nielen mne zrejme napadne otázka, či by nebolo výhodnejšie vozidlá skôr prenajímať, ako predražene nakupovať a predražene opravovať.

article_photo (Janka Cigániková)

PODOZRIVÁ SUMARIZÁCIA BEZ KONTROL A POSTIHOV

Záchranná zdravotná služba používa 140 sanitiek, stáli nás cca 30 miliónov eur,  dnes majú 6 – 7 rokov a najazdených 300 – 400 tisíc kilometrov.  Sanitka, ktorá má najazdených 300 – 400 000 km a dostáva od poisťovne 79 centov na najazdený kilometer na seba za ten čas zarobila 240 000 Eur. Za túto cenu pri 140-tich kusoch mohlo byť nakúpených 330 nových sanitiek. Podčiarknuté a zrátané - namiesto 140 starých sanitiek Záchrannej zdravotnej služby mohlo v roku 2016 jazdiť na Slovensku 630 nových.

Pacienti sa u nás vozia doslova na „zlatých“ sanitkách, ale práve vďaka takémuto plytvaniu v zdravotníctve si musia do nemocnice doniesť ešte aj vlastný toaletný papier. Ak niekto očakáva, že na základe zverejnených informácii polícia, prokuratúra, kontrolné úrady v SR zakročia, preveria postup a v prípadne porušení zákonov aj súťaž zrušia, tak pri veľkých zákazkách a megazákazkách sa volí  taktika mŕtveho chrobáka, a v tichosti sa čaká aby sa nič nenarušilo, prípadne sa presúva zodpovednosť jednej inštitúcie na inú, až kým nebezpečenstvo pominie. A to napriek tomu, že ide vo viacerých prípadoch o zjavné viacnásobné porušenia ustanovení platného a účinného zákona o verejnom obstarávaní v čase vyhlásenia súťaže, s podozrením na trestnoprávne konanie.

V konaní o námietkach pre nespokojnosť uchádzačov boli uskutočnené revízne postupy, boli však zastavené, spravidla pre formálny nedostatok. Je potrebné zákonným postupom docieliť, aby ochrana práva, ako základnej právnej istoty, sa dostala na vyššiu úroveň.

 

AKO SA TO ROBÍ

Tendre s vysokou mierou porušovania zákona sa takto ukončia a realizujú bez postihov a v protiklade s dokonalosťou byrokratického systému, kedy úrad nájde porušenia aj tam, kde ide zjavne o formálne nedostatky bez vplyvu na výsledok verejného obstarávania.  Som presvedčená, že Úrad pre verejné obstarávanie by mal ex-ofo vo všetkých medializovaných, sporných tendroch  a v megatendroch, vstúpiť do kontrolného procesu a pri novelizácii zákona o verejnom obstarávaní túto povinnosť budeme navrhovať a zapracovávať.

V spomínaných obchodoch sa opakujú permanentne tí istí úspešní uchádzači (viac ako 3 roky), ide o mimoriadne predražené ponuky. Zákazky majú množstvo  nedostatkov, ktoré sa takisto opakujú, pritom ide o vysoké čiastky peňazí.

Tieto postupy vo verejnom obstarávaní majú spoločné menovatele:

 • diskriminačné pravidlá voči uchádzačom, ktoré sú použité v rôznych formách,
 • opakujúca sa úspešnosť  rovnakých rotujúcich firiem,
 • vylučovanie uchádzačov, pre „nedostatočnú“ schopnosť zákazku zrealizovať, aj v prípadoch kde verejný obstarávateľ má zmluvné skúsenosti a pozná kvalitu uchádzačov,
 • „dvorný dodávateľ“  dokáže splniť vždy nastavené podmienky  a je úspešná spoločnosť tak v servise, dodávkach náhradných dielov pre sanitky, v reklamných službách, aj vo veľkých stavebných zákazkách,
 • zmluvy s rovnakým plnením sa v cene líšia  100 % a viac, s krátkym časovým odstupom.

 

AKO BY SA TO ROBIŤ MALO

Preto sme dnes vyzvali ministra zdravotníctva, aby vyvodil zodpovednosť voči všetkým osobám v ZZS, ktoré nehospodárne nakladali s majetkom štátu, navrhli sme uskutočniť kontrolu poslaneckým výborom v ZZS Bratislava a ZZS Košice a pýtať sa Úradu pre verejné obstarávanie a Národného kontrolného úradu  na výsledky ich zistení. Zároveň podávame trestné oznámenie za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.

Do budúcnosti navrhujeme tieto opatrenia, aby sa podobné nehospodárne nákupy neopakovali a aby manažovanie tendrov malo želateľný výsledok:

 1. Neumožniť bezhraničné kladenie neprimeraných požiadaviek v tendroch.
 2. Odstrániť motiváciu predražených nákupov za štátne peniaze tým, že vylúčime štát ako vlastníka ZZS.
 3. Obstarávať výlučne verejne cez elektronické trhovisko.
 4. Normatívne obmedziť  spájanie zákaziek do  megatendrov,  s povinnosťou (nie na báze dobrovoľnosti) deliť zákazky na časti a s vyhodnocovaním úspešnosti zákazky po častiach (viac úspešných uchádzačov z jednej výzvy).
 5. Opätovne zaviesť inštitút odbornej spôsobilosti osôb a zaviesť do praxe  profesionálne vykonávanie verejného obstarávania.
 6. Odčleniť personálne spracovanie súťažných podkladov od  vyhodnocovania a navrhovania kritérií tými istými osobami. Tým zaviesť od začiatku procesu verejného obstarávania primárne vyššiu mieru nezávislosti a objektívnosti.

Volám sa Janka Cigániková a spolu s kolegami z SaS bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.  Ak pre nás máte nejaký podnet, alebo potrebujete pomôcť, napíšte mi na janka@ciganikova.sk.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový bulvár dostane Bratislava na jeseň 2019

Nový bulvár má byť hotový na jeseň 2019.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Ako riskantná je cesta slovenským autobusom

Aká je kvalita autobusov na cestách.


Už ste čítali?