Náš život je iba jeden veľký kšeft,alebo prečo nesúhlasím s dotáciou pre nemocnicu Malacky

Autor: Janka Cigániková | 25.10.2014 o 17:04 | (upravené 25.10.2014 o 17:34) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  1610x

580 000 Eur včera dostala súkromná nemocnica v Malackách – Nemocničná a.s. Dotáciu prakticky dostalo mesto Malacky, ale je viazané použiť ju na nemocnicu.  Čiže výsledok je rovnaký.  Moji voľbami oslabení kolegovia darovali súkromnej firme ďalšie peniaze na základe niekoľkokrát spochybneného auditu. Kolegovia sú totiž neschopni povedať nahlas nepopulárnu myšlienku.

Hovorím o dotácii pre stratu, ktorú spôsobuje prevádzka ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS). Vraj ak bratislavský kraj (BSK) dotáciu neposkytne,  pohotovosť bude zrušená a obyvatelia z okolia Malaciek budú musieť cestovať na bratislavské Kramáre.

ÚPS – ústavná pohotovostná služba rieši akútne stavy, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah lekára- odborníka.  Tá v Malackách má tri ambulancie – internú, chirurgickú a gynekologickú. Funguje večer a cez víkendy a sviatky. Práve zrušením tejto pohotovosti hrozila súkromná nemocnica v Malackách.

LSPP – lekárska služba prvej pomoci rieši problémy, s ktorými bežne idete k všeobecnému lekárovi. Napr. teploty, vyrážky, predpísanie liekov a pod. LSPP v Malackách aj donedávna fungovala namiesto do rána iba do 22. hod a spomínaná dotácia na tom nič nezmení. LSPP totiž prevzala iná spoločnosť, ktorá bude túto službu poskytovať až do rána.

RZS - rýchla záchranná služba, teda sanitky, bude organizovaná tak, ako doteraz, iba by v čase pohotovosti vozili pacientov na bratislavské Kramáre. Sanitky vyrážajú z niekoľkých centrál v rámci okresu, vždy tak aby pri Vás boli čo najrýchlejšie. Sú moderné, v prípade potreby prídu aj s lekárom, ktorý Vám poskytne okamžitú odbornú pomoc priamo na mieste a počas prevozu. 

 

MYSLIME HLAVNE NA DETI

Sama mám dve deti a v jasliach a škôlkach sa starám o ďalších cca 70 detí. Puká mi srdce, ak dieťaťu nemôžem pomôcť, keď trpí, plače, kričí a ja som bezbranná.  Postavila by som vtedy Rím za minútu, len aby som jeho problém dokázala okamžite vyriešiť. Chápem obavu rodičov, že ich drobcom bude pomoc poskytnutá neskoro.

Ale dotácia od BSK Vám s menšími problémami nijako nepomôže, pretože už dnes vás po desiatej pošlú s dieťaťom s chrípkou alebo teplotou na Kramáre, prípadne si LSPP zavoláte domov.  Tá zostáva zachovaná tak či tak.

A ak ide o vážny problém,ak má dieťa prudké bolesti bruška, zlomí si ruku či nohu alebo nebodaj si rozbije hlavu a je v bezvedomí môžete zavolať sanitku, aby sa k pacientovi dostala pomoc čo najskôr. Sanitka drobca odvezie na najbližšiu ÚPS.

 

NEMOCNICU AJ POHOTOVOSŤ V MALACKÁCH CHCEME

Nemocnicu, aj pohotovosť v Malackách chceme. Nikto to nedokázal viac a lepšie ako BSK, ktorý v rokoch 2010 – 2013 preinvestoval v Malackej nemocnici 4,5 milióna eur. Teraz žiadajú ďalších 580 tisíc na problém, ktorý sa ale touto dotáciou nevyrieši. Kedy príde ďalšia žiadosť? O rok? O dva?  Bude chodiť každý rok? Dokedy budeme platiť? A koľko?  A prečo vlastne iba Malackám? Prečo nie Pezinku? Veď napr. Doľany sú tiež ďaleko od Kramárov.

 

ŠTÁT VS. BSK

Prečo je BSK v pozícii jediného zodpovedného za UPS v Malackách? Prečo sa Malačania neobrátia na štát, na mesto Malacky a okolité obce? Veď ani jedna z dotknutých obcí neprispieva na chod UPS ani centom. Kde sú všetci tí komunálni politici a starostovia, ktorých ste si zvolili? Mnohí z nich nosia tričko vládnej strany. Pomoc je totiž jedna vec, ale úplné financovanie? To už je zneužívanie. BSK nemá takéto financovanie v kompetencii a nemá na to prostriedky. Ak je nemocnica v Malackách potrebná, čo určite je, nech ju štát zaradí do nemocničnej siete. Potom náklady na jej chod bude preplácať poisťovňa z vybraného poistného. Ale prečo BSK? A prečo preboha IBA BSK? A znova... dokedy??? Toto má riešiť vláda. Na ňu sa budete právom hnevať, ak Vám zrušia ÚPS v nemocnici.

 

NEČAKANÁ NÁVŠTEVA

Urobili sme si s kolegom Vladom Slobodom výlet do spomínanej nemocnice. Na návšteve sme zistili okrem iného aj to, že v ambulanciách UPS nesedia a nikdy nesedeli lekári. Lekári v prípade potreby dobiehajú z oddelení. Je to celkom logické, v tom problém nevidím. Problém vidím v tom, že v audite je nadhodnotená strata Nemocničnej a.s. tým, že sa tam hovorí o  STÁLYCH lekároch na ambulanciách ÚPS (súčasne s tými na oddeleniach – čiže viacerí lekári naraz). Ak Nemocničná a. s. zavádza v tomto, v čom ešte? Koľko peňazí darovali do súkromných vrecák moji jasným argumentom rezistní kolegovia, keď bez mihnutia oka odklepli dotáciu nie vo výške straty, ale ešte aj nejaké to euríčko navyše? Veď nech je aj aký zisk si podeliť.

 

SEBAREFLEXIA

A nakoniec mi nedá nepovedať, že to vy, ľudia s volebným právom, si volíte zástupcov, ktorí sú zbabelí a slabí, neschopní robiť nepopulárne ale zdravé rozhodnutia. Nie je potom nič ľahšie ako natiahnuť ruku a rozdávať z verejných zdrojov, ak sa verejnosť nezaujíma. Náš súčasný premiér na tom vybudoval celkom slušnú kariéru, pretože tí ktorým dáte vás milujú a tí, ktorým ste zobrali o tom nevedia a ani nechcú.   Existuje niekoľko vážnych dôvodov nefinancovať zisk súkromnej firme z vašich peňazí, napriek tomu mnohí moji kolegovia neustáli politický tlak a schválili dotáciu. Vôbec ich nevyrušili naše argumenty, nechceli ich počuť. Dokonca odhlasovali predčasné ukončenie diskusie, nemajú sa o čom baviť. Ak by išlo o ich peňaženky, asi by si argumenty vypočuli.  A tak čakajme, či a kedy príde podobná požiadavka  od ďalšieho mesta -  tiež pred voľbami. A mali by sme to financovať, veď ide o životy, nie? Rovnako by sme mohli zvážiť financovanie výskumu rakoviny, ako spomenul kolega Ondro Dostál. Koľko na to dáme? Milión, dva? A naše deti sa ďalej budú učiť v polorozpadnutých školách, do ktorých zateká, pretože nemáme na opravu.

Sú to vaše peniaze a vaši poslanci. Sledujte nás a najmä dožadujte sa zverejňovania všetkého čo sa dá, aby ste vôbec mali čo sledovať

 

Ak sa Vám text páčil zvýšte mu karmu na tlačítku pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?